Antiepileptik ilaçların serum immünglobulinler ve kompleman (C3 C4) değerleri üzerine etkileri
- Tez No: 22933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
7.ÖZET Antiepileptiklerin immün sistemi, özellikle immtinglobulinleri etkilediğine dair ilk tesbitier 1971'de Sorrell ve arkadaşlarınca ortaya atıldı. Daha sonra bu konuda bir çok araştırma yapıldı. Çalışmamızda antiepileptik kullanan 73 olguda IgA, IgG, IgM, C3 ve C4 değerleri, 47 olguda ise IgE değerleri araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre f enitoin IgA ile IgG'yi, karbamazepin IgA ile IgM'yi, kombine ilaç tedavisi IgA ile IgE'yi, sodyum valproat ise sadece IgA'yı baskılamaktaydı. Çalışmamıza dahil ettiğimiz antiepileptiklerin hepsi IgA konsantrasyonlarını çok anlamlı olarak baskılamaktaydı. C3 ve C4 değerleri hiç bir antiepileptikten etkilenmemişti. Sonuçta antiepileptik verilecek hastalarda immün direncin göz önünde bulundurulması, özellikle enfeksiyonlara yatkın insanlarda dikkatli verilmesi, epilepsisi olan ve antiepileptik kullananların enfeksiyon tablosu ile müracaat ettiklerinde, bunların iınmünglobulinlerinin araşünlmasınm uygun olacağı anlaşıldı. 37
Özet (Çeviri)
8. İNGİLİZCE ÖZET SUMMARY The first confirmations about the effect of antiepileptic drugs on immun system and especially on immunglobulin levels were suggested by Sorrell et al. in 1971. In the following years many investigations were made. In our study, we evaluated the Ig A, Ig G, Ig M, C3, C4 levels in 73 cases and Ig E levels in 47 cases that all were taking antiepileptic drugs. In respect to our results, phenitoin was suppressing Ig A and Ig M, combined drug therapy was suppressing Ig A and Ig E but, sodium valproat was suppressing only Ig A. All antiepileptic drugs that we evaluated in our study suppressed Ig A levels significantly. C3 and C4 levels were not affected by any antiepileptic drug. Consequently, in which patients that antiepileptic therapy is indicated, immun resistance is important especially if, leaned to infections. Whenever an antiepileptic drug using epileptic patient applied with an infection, determination of his Ig levels is recommended. 38