Schopenhauer'in felsefesinde birey ve özgürlük anlayışı
Schopenhauer?s philosophy of freedom and human being
- Tez No: 229329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CİHAN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Uzam ve zaman ile sınırlı olan bireyin; temel iki belirlenimin dışında kalan belirlenimlere karşı çıkması, özgürlük kavramının başlangıcıdır. İşte bu konuda sorunu daha çok bireyin kavramasına dayandıran Schopenhauer doğu felsefesi ile Hıristiyan felsefesini birleştirerek eğilimlerimizin bizi yönetmesine izin vermeyen bir özgürlük anlayışını ortaya atmıştır. Daha çok kötümser filozof olarak bilinen Schopenhauer, acı ile haz arasında gidip gelen insanın bunu akıl yolu ile anlaması sonucunda eylemsiz bir özgürlük edineceğini belirtmiş ve acının dindirilemeyeceğini ama azaltılabileceğini savunmuştur.Çalışma temelde Schopenhauer'in birey kaynaklı özgürlük anlayışını açıklamaya dayanmaktadır. Tez Schopenhauer'in özgürlük hakkındaki görüşlerini anlatmak için iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde Schopenhauer'in felsefesinde temel kavramlar açıklanmış; ikinci bölümde de Schopenhauer felsefesinde insan açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The origin of the freedom of the individual is her running up against the determination of time and space. Schopenhauer, reconciling the eastern philosophy with Christianity, put forward a notion of freedom that is opposed our tendencies. Schopenhauer, as a pessimist philosopher, claimed that the individual has been determined by avoiding pain and aiming at pleasure. Nevertheless, man can adhere this limitation by his reason and decrease the pain he has been facing.In this thesis, I have tried to explain Schopenhauer?s philosophy of freedom in two parts. In the first part, I have given a summary of the basic concepts of Schopenhauer?s philosophy and in the second part focused on the position of being human.