Schopenhauer ve Nietzsche'de isteme ve ahlak
Will and morality in Schopenhauer and Nietzsche
  1. Tez No: 602101
  2. Yazar: MELEK CANDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezin amacı Schopenhauer ve Nietzsche'de“isteme”ve“ahlak”kavramları arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya konmasıdır. Her iki filozof ayrı ayrı incelendiğinde isteme kavramının hem ontolojik bir sorun olduğu hem de bir değer sorunu olduğu görülür. Bununla ilişkili olarak ahlak kavramının, ya ontolojik bir değerlendirme olduğu ya da değer sorunu olarak incelenmesi gereken bir kavram olduğu gösterilecektir. İsteme, Schopenhauer'da ontik, epistemik, estetik, politik ve ahlâkî tüm göndermeleri karşılayan bir kavramken, Nietzsche'de bu kavramın güç istemi olarak genişlediği görülür. Güç istemi metafizik bakımdan ontolojik bir karşılık bulmamasına rağmen, isteme kavramından daha geniş bir anlamı içerir. Çünkü isteme kavramı“varlığını sürdürmeyi isteme”olarak sınırlı bir anlamı karşılarken, güç istemi kavramı“daha güçlü ve donanımlı hale gelmek ve bunun yanında varlığın mükemmelleşmesi”anlamına gelir. Schopenhauer'un anladığı biçimde varlığını sürdürme arzusu kendi içinde minimum seviyede yaşamak anlamını da karşılarken, Nietzsche'de anlam, maksimum olana dönüşür. Bu bakımdan Nietzsche, Schopenhauer felsefesini etkin bir felsefe olarak değil, tepkisel olarak yorumlar. Tepkisel bakış açısına göre yaşam dönüştürmeye, iyileştirmeye, arttırmaya layık değildir, çünkü daha ziyade acıyla donatılmıştır. Bu nedenle de acıya karşı mücadele, gereksiz ve sonu olmayan bir çaba anlamına gelir. Böyle bir dünyada birey, acıyı olumlamanın beyhudeliğini bilmeli ve yaşamı inkâr etmelidir. Bu inkâr yolu ölüm değildir, çünkü bilinçli olarak ölüme yönelmek, yaşamı istemek ama bunu başaramamak anlamına gelir. Oysa ölüm, istemenin susturulması için beklenen neşeli bir süreçtir yalnızca. Ölümün anlamını, yani yaşamın anlamını idrak eden kişi zamanı geldiğinde sevinçle ayrılır bu hayattan. 148 Oysa Nietzsche için yaşam acısıyla da yaşanmaya değerdir. Birey güçlü bir fizyolojiye sahip olduğu sürece acının üstesinden gelebilir. Aksi durumda acıyla baş etmek isteyeceği yeni yollar üretir: Ahlak, merhamet, vicdan, öte dünya, tanrı. Bu bakımdan ahlak, üretilmiş yapay bir değerdir. Schopenhauer ise ahlakı, az sayıda bireyin verili bir karakter durumu olarak yorumlar. Tezin iddiası Nietzsche'de ele alınan kavramların, Schopenhauer felsefesindeki kavramlardan bütünüyle ayrılmadığı, aksine birbirine zıt görünen bu kavramların Nietzsche felsefesini beslediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to expose the similarities and differences between the concepts of“will”and“morality”in Schopenhauer and Nietzsche. When both thinkers are examined separately, it is seen that the concept of will is discussed by these philosophers both as an ontological and as a value problem. In relation to this, it will be shown that the concept of morality is either an ontological assessment or a concept that needs to be examined as a value problem. Will is a concept that meets all ontic, epistemic, aesthetic, political, and moral references in Schopenhauer, while in Nietzsche it is seen that this concept has expanded as a demand for power. Although the will to power metaphysically does not find an ontological correspondent, it has a broader meaning than the concept of will. This is because, while the concept of will meets a limited meaning as“to survive”, the concept of the will to power means“becoming more powerful and equipped, as well as the perfecting of existence”. While for Schopenhauer the desire to survive also means living at a minimum level, for Nietzsche the meaning of will to power corresponds to become maximum. In this respect, Nietzsche interprets Schopenhauer's philosophy as reactive, not as an effective one. From a reactive point of view, life is not worthy of transforming, healing, enhancing, because it is rather equipped with pain. Therefore, the struggle against pain means an unnecessary and endless effort. In such a world the individual should know the futility of affirmation of pain and deny life. This denial is not death, because intentionally turning to death means wanting life but failing to do so. However, death is merely a joyful process that is expected to be silenced of the will. The person who realizes the meaning of death or the meaning of life, leaves with joy when the time comes. 150 But for Nietzsche, it is worth living with also the pain. As long as the individual has a strong physiology, he can overcome the pain. Otherwise he creates new ways of dealing with pain: Morality, compassion, conscience, the afterlife, god. In this respect, morality is an artificial value produced. Schopenhauer interprets morality as a given character condition of a small number of individuals. The argument of the thesis is that the concepts discussed in Nietzsche are not completely separated from the concepts of Schopenhauer philosophy, on the contrary, these concepts seem to feed Nietzsche's philosophy.