Tanin gazetesine göre II. Meşrutiyet Döneminde Osmanlı-Alman ilişkileri (1910-1912)
The Ottoman-German relations in Second Constitutional Monarchy Period (1910-1912) according to the Tanin Newspaper
  1. Tez No: 229334
  2. Yazar: FAYSAL MAYAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma , 1910-1912 yılları arasında Osmanlı-Alman yakınlaşmasını sağlayan olayların nasıl bir seyir izlediğini göstermeyi amaçlamaktadır.II. Meşrutiyet'in ilanından iki yıl sonra , Birinci Dünya Savaşı'ndan iki yıl önceki bu zaman diliminde İttihat ve Terakki Fırkası'nın yarı resmi yayın organı olma özelliği taşıyan Tanin gazetesinin Osmanlı-Alman ilişkilerinin gelişmesinde nasıl bir rol üstlendiği temel alınarak , Almanya lehinde politikalar oluşturma çabaları incelenmiştir. Basının kamuoyu oluşturma konusundaki güç ve tesiri düşünülerek dönemin en güçlü gazetelerinden biri olan Tanin gazetesinin üstlendiği rolü nasıl yerine getirdiği gösterilmiştir.Gazetede yayınlanan makale , haber ve röportajlar üzerinde yapılan incelemeler doğrultusunda İngiltere ve Fransa'dan uzaklaşılıp Almanya ile yakınlaşma politikasının hangi aşamalardan geçtiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to indicate the way of events that has provided Ottoman-German convergence in between 1910-1912. The efforts of Tanin Paper that was the semi official media organ of the Union and Progress Association , to establish policies in favor of Germany have been analyzed by basing on which kind of a role this paper had played in developing Ottoman and German relations during this time period that was two years after the declaration of Second Constitutional Monarchy and two years before the World War I. When the influence and impression of media on molding public opinion is taken into consideration , it has been indicated that how the Tanin Paper has performed the role it committed as one of the most powerful papers of this era.It has been indicated according to the analysis on the articles , news and an interview , which phases has been gone through in convergence policy with Germany by divergence from England and France.