Rekabet Hukukunda haksız fiil sorumluluğu
Tort liability in Competition Law
  1. Tez No: 229343
  2. Yazar: METİN HAKAN ATİLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun beşinci kısmında yer alan rekabetin sınırlandırılmasının özel hukuk alanındaki sonuçlarından biri ve aynı zamanda ülkemizde uygulama alanı dar olan tazminat konusu, ?Rekabet Hukukunda Haksız Fiil Sorumluluğu? başlığı altında derinlemesine incelenmi?tir.Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun ihlali neticesinde olu?an zararlar, rakip teşebbüslerden başlamak üzere tüketicilere kadar ekonominin içerisinde farklı kesimlere yayılmaktadır. Ekonomide zincirleme bir ?ekilde olu?an bu zararların tazmin edilmesi gerekmektedir. Kanunda tazminata ilişkin hükümlere caydırıcılık kazandırma amacıyla üç katı tazminata hükmedilebileceği düzenlenmi?tir.Bu tezde, konunun, Türk rekabet hukuku öğretisi ve uygulamaları bakımından açıklanması amaçlanmıştır. Konuya ışık tutabilmek bakımından, önemli deneyim ve birikimleri nedeniyle, temelde mehaz hukuk olarak AB rekabet hukukuna ve bu alanda temel oluşturan iktisadi ve hukukî kuramların kaynağının yer aldığı ABD rekabet hukukuna bu kuramlar ve bunlara dayanan uygulamalar bakımından örnek alternatif model olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the tort liability in competition law which is one of ?Consequences of Limiting Competition in Private Law Field?, stated in part five of the Law on Protecting Competition, is examined in terms of indemnity and, the issue of indemnity, which has a limited implementation area in our country, is elaborated.Damages, constitued as a result of infringement of the Law on Protecting Competition, outspread from the competitor enterprises to the consumers in economy. The damage caused by this chain reaction should naturally be indemnified by the party violating the competition. Law on Protecting Competition stipulates that a fine of up to three folds can be decided in order to give a dissuasive manner to the relevant indemnity provisions.The purpose of this thesis is the explanation of the subject matter in terms of the principles and applications of the Turkish competition law. However, the point of view of their inclusion of important experiences and experiments, the EU competition law as a reference law in essence and US competition law, in which the economic and legal theories forming the basis in this field are indicated herein as an example alternative model in respect of these theories and applications that are based on them.