İçe kapanışa bir tepki, ruhsal birikim ve sonuçlarının plastik sanatlar bağlamında figürsel yorumlamaları
A reaction to intraversion and the results of the accumulation of one?s inner world to plastic arts as seen in the interpretation of the figures used
- Tez No: 229344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGAZ ÖZGEN TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tez çalışması, " İçe Kapanışa Bir Tepki, Ruhsal Birikim ve Sonuçlarının Plastik Sanatlar Bağlamında Figürsel Yorumlamaları? olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışma dört bölüm olup hem kuramsal, hem de uygulama olarak ele alınmıştır.Tez çalışmasının ilk bölümünde, sanat tarihi içinde ekspresyonizm, ekspresyonizm teriminin ortaya çıkışı, ekspresyonizmin gelişimi ve tarihçesi ele alınmıştır.XX. yüzyılda toplumsal yaşamı değiştiren önemli birçok olay yaşanmıştır. Savaşlar, kapitalizm, bağnazlıklar, siyasal ve toplumsal yapıdaki değişim, teknolojideki gelişim yaşamı etkilemiş sanatçılarda da duygularını dışa vurma ve farklı ifade arayışlarının oluşumuna sebep olmuştur.Ekspresyonizm sanat tarihi içinde etkili bir akım olmuş ve etkisini her zaman sürdürmüştür. Resim tarihi içinde de ekspresyonizm etkilerini yüzyıllara göre farklı şekilde yansıtmıştır. Ekspresyonizmi içe kapanışa tepki olarak düşünecek olursak; ekspresyonist ressam duygularını, düşüncelerini, etkilenimlerini, korkularını farklı malzemelerle ve teknik kullanımla sanatına yansıtmaktadır.İkinci ve üçüncü bölümde ekspresyonist sanatçılar ve ekspresyonist sanatçıların yapıtlarından örnekler, ekspresyonizmi etkileyen hareketler ve gruplar, günümüz sanatı ve sanatçısı ile ilişkilendirilmiştir. Bunun yanında ekspresyonizm, renk ve figüratif bağlamda incelenmiştir.Bu özelliklerle tanımlanan psikolojik etkilenimler, içsel tepkiler ve yansımaları plastik sanatlar bağlamında ele alınmıştır.Dördüncü bölümde tezin uygulama aşaması bulunmaktadır. Kişisel çalışmalarda görülen resimler sanatçının çevresindeki etkilenimlerinin kendi iç dünyasında yoğrulması sonucunda ortaya çıkan çalışmalardır. İfadenin ve ruh durumunun ön plana çıktığı çalışmalar ekspresyonist tarzda, plastik öğelerle birlikte yorumlanmış ve resimlerin plastik çözümlemelerine değinilmiştir. Yapılan resimlerde çevresinden etkilenen, içinde biriktirmiş olduğu sıkıntıyı yansıtma ihtiyacında olan, görmeye pek alışkın olmadığımız, çoğu zaman görmezden geldiğimiz bireyler yer almaktadır. Ayrıca resim uygulama çalışmalarının fotoğrafları da yer almaktadır.Teknik, aynı zamanda sanatçının özgün tavrını da gerçekleştirme çabasını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
?A Reaction to Intraversion and the Results of the Accumulation of One?s Inner World to Plastic Arts As Seen in the Interpretation of the Figures Used?This thesis comprises of three parts Which will discuss the institutional and practical techniquesIn the first part of this thesis, we will look at Expressionism in art history, where it comes from, how it develops and its own history.In the 20th century, there were lots of events that changed social life. Wars, capitalism, bigotry, political and social changes, technological development have all made an impact in the artist life thru their emotion and expression in work.Expressionism have a continuous influence in art history. Expressionism art drawnings have different influences in different centuries (periods of time)Through Expressionism, the artist expresses his/her thoughts, emotion and fears by using different material and techniques in their work.In the second and third part, we will look at the Expressionist (artist) and examples of his/her work, the movements and groups that stir up Expressionism, and the relationship to todays? art and artist. Additionally, we will also look at color and metaphors in details.This particular psychological impact define the internal reaction and attribution in plastic art.The fourth part will discuss the practical techniques. One can see how the artist is influenced by certain external factors and mixes with his own thoughts and emotions to create his final work.In his work in which expression and moods are in the front, using expressive style and elements, exposition with plastic elements, and analysis of plastics designsIn his drawings, he shows that there are people who are affected by society, who becomes bored thru time and eventually show their emotion but they are difficult to understand or sometimes we refuse to see them. Additionally, there are photos of drawing drafts of the artist.At the same time, the technique also reflects the artist?s original attitude.