Turizm bölgelerindeki suç profili: Antalya ili Kaş ilçesi örneği
Crime profile in touristic regions: The Kaş county of Antalya
- Tez No: 350022
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Tezin temel amacı ülke ekonomisin temel sektörlerinden biri olan turizm için en önemli konulardan biri kabul edilen güvenlik konusuna katkıda bulunmaktır. Ülkemizin çok büyük bir kesiminde güvenlik görevi yürüten Jandarma'nın sorumluluk sahasında turizm bölgeleri de mevcuttur.Tuhzm bölgelerinde en çok hangi suç türlerinin işlendiği, bu suç türlerinin hangi bölgede, hangi ay, gün ve saatlerde yoğunlaştığı, bu suçların en çok hangi özelliklerdeki suçlular tarafından işlendiği, işlenen bu suçlardan dolayı en çok hangi özelliklere sahip kişilerin mağdur olduklarını bilmek Jandarma'nın daha etkin bir şekilde görev yapmasını sağlayacaktır. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde önce sapma ve suç kavramları, suçun çeşitli açılardan tanımları, suçun tarihi gelişimi, insanların suç ve suçlu ile ilgilenmelerinin nedenleri ile suç ve fayda olgusu incelenmiştir. Daha sonra suçlu kavramı işlenmiştir. Suçlu tipleri, suçlu davranışını açıklayan teoriler açıklanarak özellikle sosyolojik teoriler üzerinde durulmuştur. Suçluluk kavramını yakından ilgilendiren insani çevre, cinsiyet, yaş, işT işsizlik, alkol gibi değişkenler bu bölümün önemli konulan arasında yer almıştır, ikinci bölümde mağdur kavramı ele alınmıştır. Bu bölümde özellikle mağdurun suçtaki rolü, mağduriyet riskini artıran faktörler ve mağdur hakları konularına vurgu yapılmıştır. İkinci bölümün sonunda mağdurlara yönelik suç teorileri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde önce turizmdeki bazı tanımlar verilmiş daha sonra turizmin tarihi gelişimi, turizmin ülkemizdeki ve dünyadaki durumu irdelenerek turizmin ülkemiz ekonomisine yaptığı katkının içeriği ortaya konulmuştur. Çalışmada Kaş İlçe Jandarma Komutanlığı Bölgesindeki suç, suçlu ve mağdur profillerini ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla Jandarma kayıtları kullanılarak suç ve suçlu profilleri çıkarılmıştır. Suç profili çerçevesinde bölgede 2003, 2004 ve 2005 yıllarında işlenen suçların sayıları , en çok suç işlenen yerler, en çok suç işlenen saatler ve günler, suçların Jandarmaya bildirilme şekilleri önce genel olarak daha sonra karakol bazında irdelenmiştir. Suçlu profili ise cinsiyet, yaş, uyruk, medeni hal, meslek, nüfusa kayıtlı olunan yer gibi faktörler açısından incelenmiştir. Mağdur profilini ortaya çıkarmak için ise 147 mağdura anket uygulanarak önce genel bir mağdur profili daha sonra ise belirli bazı suçlar için mağdur profili belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin altıncı bölümünde suç önleme konusu incelenmiş, bu konudaki çeşitli metodlardan bahsedilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise alana ilişkin bulgular yeniden yorumlanarak suç, suçlu ve mağdur profilleri ortaya konulmuş ve kolluğun bölgedeki suçu önlemek için neler yapabileceği açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Turizm, suçlu, mağdur, kriminoloji, suç önleme
Özet (Çeviri)
The main goal of thesis is to give some help to security subject that is accepted one of the most important subjects for tourism, one major sector of country economy. There are also tourism areas in the responsibility zone of the Gendarme that is charged of the security on the large scale of the Turkey. To know the most common crimes, crime areas, months, days, hours, most typical criminals and the typical victims of these crimes will ensure that Gendarme be assigned more effectively. There are seven chapters in thesis. In chapter one, firstly deviance and crime, definitions of crime from different perspectives, historical development of crime, reasons of the human interest to crime and criminal and crime-profit concepts were studied. Then criminal concept were studied. Criminal typology,criminal theories were explained, especially sociological theories.The factors that have close relationship with guilty like human environment, sex, age, business, unemployment are the impotant subjects of this chapter. In chapter two, victim concept were studied. In this chapter, especially role of the victim in crime, the factors that increase the risk of being victim concepts were stressed. At the end of second chapter, crime theories about victims were explained. In chapter three, first, some definitions about tourism, then historical development of the tourism, the situation of the tourism in our country and on the world were examined and the contribution of the tourism to the country economy were explained. In this study it was tried to take out profiles of crimes, criminals and victims in Kaş gendarme zone, During taking out of crime and crime profiles, we used records of Gendarme. In crime profile, the numbers of the crime in the years of 2003, 2004, 2005, the most common crime region, crime hours, days, forms of informing Gendarme about crime were examined, first totally and then for the each Gendarme station. Criminal profile were examined from the perspectives of the factors like sex ,age, citizenship, marital status, business, place of birth. To determine victim profile, firstly a general profile was determined by interwieviving with 147 crime victims, then special victim profiles were determined general profile, for some definite crimes. In sixth chapter of thesis, the crime prevention was examined and several methods about this subject were explained. In result section of this study, crime, criminal and victims were profiled by interpretation of findings and explained what can Gendarme do prevent the crime. Keywords : Tourism, criminal, victim, criminology, crime prevention