Türkiye'de gayrimenkul sektörünün ekonomik analizi ve yabancılara gayrimenkul satışının iktisadi sonuçları
An economic analysis of real estate sector in turkey and economic results of buying real estate to foreigners
- Tez No: 229388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN BÜLENT KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için yeme, içme, nefes alma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra barınmaya da büyük ihtiyaç duymuştur. Bu durum ise, insanlar için bir zaman içerisinde mekan sorununa dönüşmeye başlamıştır.1800'lü yıllarda ortaya çıkan sanayi devrimi ile birlikte şehirleşme olgusu ortaya çıkmaya başlamıştır. Şehirleşme ile birlikte kırdan kente göç olgusu, göç olgusu ile birlikte de kentlerde konut sorunları ortaya çıkmıştır. Gelişmiş ülkeler, kentlerdeki konut sorununu çözebilmişlerken, az gelişmiş ülkeler ile Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler henüz konut sorununu giderebilmiş değillerdir. Bu ülkeler de insanlar konut sorunlarını gecekondular ile çözmeye çalışmaktadırlar.Ekonomi tarihi açısından oldukça büyük öneme sahip olan kapitalizm ve sosyalizmde mülkiyet konusunda dünyayı derinden etkilemişlerdir. Öyle ki, bu ekonomik sistemlere göre insanlar mülk sahibi olabilmekte veya olamamaktadırlar.Türkiye ise, köklü bir geçmişi olan Osmanlı Devleti'nden sonra Anadolu coğrafyası üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla Türkiye'nin üzerinde bulunduğu toprakları Osmanlı Devleti'nden miras olarak almış bir ülke görünümündedir. Türkiye'de yaşanan mülkiyet problemlerin kaynağı Osmanlı Devleti'ne kadar uzanmaktadır.Özellikle 1990'lı yılların başında Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte dünyada hızlanan liberalizasyon süreci, Avrupa Birliği'ne tam üyelik süreci ile birlikte Türkiye'yi de etkilemiştir. 1980 yılından itibaren dışa açık bir politika izlemeye başlayan Türkiye, 2003 yılından itibaren yabacıların mülk edinimine izin vermiştir. Böylelikle yabancılar Türkiye'den gayrimenkul satın alabilmelerinin, ekonomiye katkıları olmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
For their survival, human beings need shelter along with other basic needs such as eating, drinking and breathing. This occasion has led to locality problem over a period of time.Urbanization emerged after the industrial revolution of 1800s. With urbanization, migration from towns to cities occured. Mass migration led to housing problems in cities. Despite the developed countries which solved this problem, underdeveloped countries including Turkey has not satisfied housing needs yet. These countries try the solve this problem by squatters.Capitalism and socialism which have great importance regarding to history of economy, impacted the world in terms of property. So that, people can possess property or not according to these systemsTurkey was settled in Anatolian geography after historically deep-rooted Ottomans. Therefore, apparently Turkey seems to inherit her current territories from Ottoman state. The source of property problem in Turkey extends Ottoman state.During the liberalization process after the collapse of Soviet Union and EU full membership process affected Turkey especially in initial period of 90s. Turkey which pursued an open policy starting from 1980, permitted property ownership to foreigners in 2003. Thus, foreigners started to buy immovables and participate to Turkish economy.