Yerel demokrasilerde kent konseylerinin rolü: Bursa kent konseyi örneği
The role of city councils in local democracies: bursa city council sample
- Tez No: 229387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Demokrasi tanımı tam olarak yapılamayan sihirli bir kavramdır. Demokrasinin tarihsel gelişimi incelendiğinde antik çağlardan günümüze kadar çeşitli demokrasi uygulamalarının bulunduğunu görmekteyiz. Günümüzde farklı anlayışları içeren demokrasi modelleri bulunmaktadır. Demokrasinin tam olarak uygulanabilmesi ona uygun vasıtaların oluşturulması ve sağlıklı işletilebilmesi ile mümkün olabilecektir.Arzulanan demokrasinin hayata geçirilebilmesi için ilişkili olduğu kavramlar çok iyi anlaşılmalı, yorumlanmalı ve uygulamada bu kavramlara azami dikkat edilmelidir. Demokrasinin varlığından bahsedebilmek için siyasal sistemde bazı araçların bulunması gereklidir. Demokrasinin uygulanmaya başlaması neticesinde bireylerin hak ve özgürlüklerinde gelişmeler yaşanmıştır. Demokrasinin sağlıklı işletilebilmesinde hukuk, idare ve siyasetin rolünün çok önemli olduğu unutulmamalıdır.Yerel demokrasi demokrasinin küçük ölçekli uygulama alanıdır. Yerel demokrasi uygulamalarında katılım daha da belirgin bir özellik kazanır. Katılım demokrasinin en temel şartıdır. Bu nedenle katılım konusu bir çok uluslararası hukuki düzenlemelerde ön planda tutulmaktadır. Yerel demokrasilerde vatandaşın katılımını sağlamak için çok farklı katılım mekanizmaları bulunmaktadır.Katılımın önemine istinaden dünyada ve ülkemizde ?Yerel Gündem 21? olarak adlandırılan bir uygulama düzeneği hayat geçirilmiştir. Kent konseyleri bu düzenek içinde en geniş ve büyük ölçekli katılımı amaçlayan bir uygulamadır. Kent konseyinin yasal dayanağı Belediye kanununun 76. maddesi olup uygulama İçişleri Bakanlığınca çıkarılan ?Kent Konseyi Yönetmeliği? ile detaylandırılarak hayata geçirilmiştir. Ancak; yönetmeliğin incelenmesi neticesinde uygulamada çeşitli sorunlar yaratacağı tespit edilerek çözüm önerileri geliştirilmektedir.Bursa kent konseyi ölçek olarak büyük ve ülkemizde yasal dayanağı olmadan 1580 sayılı eski Belediye kanunu çerçevesinde 1995 yılında ?Şehir Danışma ve Dayanışma Konseyi? adıyla kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren günümüze kadar geçen sürede bir danışma organı olarak Bursa'yı ilgilendiren bir çok konuda müzakere zemini olmuş, burada alınan pek çok karar Bursa Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy is a magic concept of which definition can?t be done exactly. When the improvment of democracy is looked over, we understand that there has been several democracy practices from the past up to now. There are democracy models which consist of different understandings today. Democracy?s exactly practice is possible with being set up suitable means for it and with its being well arrenged.Concepts which are related to democracy should be understood very well, interpretted and be cared for them in practice to be able to put into effect desired democracy. There should be some means in political system in order to be able to say that there is democracy. As result of beginning to put into effect democracy, there has been improvements in person?s rigt and freedom. It shouldn?t be forgotten that justice, management and politics have very important role in well practice of democracy.Local democracy is small application area of democracy. Partipication becomes more noticable feature in local democracy practices. For this reason, partipication matter is is taken seriously in many international judicial arrengements. There are so many partipication means in local democracies so as to provide citizen partipication.A partipication practice named as ?local agenda 21? is in use in our country and in the world for the importance of partipication. City councils, in this mechanism, is an application which aims the most crowded and the largest partipication. The legal basis of city councils is seventysixth item of municipality law number 5393 that this application has been put into effect as detailed with city council regulation of the Ministry of Interior. But, when we look over this regulation, it has been understood that it will cause many problems in practice and solution proposes have been generated for the problems.Bursa city council, large as volume and without legal bases in our country, has been founded with the name ?City consultation and solidarity council? according to old municipalty law number 1580. Since then, as a consultation means, it has been a discussing platform for many problems which are related to Bursa, many decisions of this council have been put into effect by Bursa Metropolitan Municipality Parliament.