Ailelerin yasam kalitelerinin belirlenmesi: Ankara örneği
Determining the quality of life of family : Ankara sample
- Tez No: 229407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Yasam kalitesi son dönemde bireysel ve toplumsal yasamın düzenlenmesinde öne çıkanbir konu olmustur. Sosyal hizmet, saglık hizmetleri, kent planlaması, sosyal politika gibipek çok disiplin açısından yasam kalitesi kavramı ulasılması gereken bir hedef halinegelmistir. Birey ve toplum için hayati öneme sahip ailenin yasam kalitesininbelirlenmesi aileye yönelik politika ve hizmetlerin sunumunda önem tasımaktadır.Bu arastırmanın temel amacı, kent merkezinde yasayan ailelerin yasam kalitelerininbelirlenmesidir. Yasam kalitesi kavramı, çalısmanın kuramsal temelini olusturanAdaptasyon Kuramı çerçevesinde nesnel ve öznel göstergelerin olusturdugu bir bütünolarak ele alınmıstır. Arastırmanın örneklemi Türkiye statistik Kurumu tarafından, altortave üst sosyo ekonomik düzeyi temsil edecek biçimde Ankara ili merkez ilçeleriarasından seçilmistir. Bu ilçeler Mamak, Keçiören ve Çankaya olarak belirlenmistir.Arastırma verileri hazırlanan soru kagıdıyla örnekleme giren 300 haneden 600 kisi ileyüz yüze görüsme yolu ile toplanmıstır. Örneklem gurubu hakkında genel bilgilereulasmak için frekans dagılım tabloları verilmistir. Sosyo ekonomik düzey ile yasamkalitesi arasındaki iliskilerin belirlenmesi amacıyla X2 analizleri yapılmıstır.Arastırma sonunda yoksulluk olgusunun pek çok aile için belirgin bir sorun oldugu veyasam kalitesinin nesnel ve öznel göstergelerinin bu sorundan yogun bir biçimdeetkilendigi bulunmustur. Aile içi iliskiler, rol paylasımı, karar verme biçimleri gibikonularda toplumsal cinsiyet rollerine iliskin kalıp yargıların ve ataerkil örüntülerin varoldugu görülmüstür. Bu durum kadınların öznel yasam kalitelerine olumsuz yönde etkietmektedir. Bir baska önemli sonuç da ailelerin ülkenin içinde bulundugu makroekonomik göstergelerden tatmin duyduklarını ifade etmis olmalarıdır. Ancak aileler bumakro ekonomik göstergelerin somut yansımaları ile karsı karsıya kaldıklarında tatmindüzeyleri azalmaktadır. Buradan hareketle, ailelerin bir sorun kendi baslarına gelmedigisürece sorunu degerlendirme konusunda bilgi-bilinç bütünlesmelerinin olmadıgı vetoplumsal konulara karsı duyarsız kaldıkları belirlenmistir. Bu durum ise yoksullukbasta olmak üzere sosyal sorunların çözümlenmesini ve yasam kalitesininyükseltilmesini zorlastırmaktadır.Anahtar SözcüklerYasam kalitesi, yasam kalitesi göstergeleri, aile, ailenin islevleri, ailedeki degisimler,ailenin yasam kalitesi göstergeleri, sosyal hizmet, genelci sosyal hizmet yaklasımı.
Özet (Çeviri)
The notion of ?Quality of Life (QOL) has recently become a key device in theindividual and social life. It has been target to be reached for many diciplines such associal work, health services, urban planning and social politics. Determining the QOLof family important to planning family politicies and services.The main purpose of this research is to determine QOL families who live in urbancenters. In the framework of Adaption Theory the concept of QOL is is taken as anentity which is constituted of objective and subjective indicators. The sample of thisresearch has been taken from different districts of Ankara as to represent low, middleand high social economical levels. These districts are Mamak, Keçiören and Çankayadetermined by Turkish Statistical Institute.The data has been conducted by face to face interviews by 600 people from 300 samplehousholds. :Frequency tables show are given to general characteristics of the samples.To determine the correlation between the socio economic level and QOL X2 analysishave been done.The results of this research show that poverty is a vital problem for many families andsubjective and objective indicators of QOL are highly effected by this poverty. It hasbeen observed that patriarchal construction determines the roles of family the members.This fact has negative effect in the QOL for women. Another important result of thisresearch the satisfaction of the majority of the families to be content with the macroeconomical indicatorsof the country. However their level of satisfaction decreases whenfaced by the concrete reflections of there indicators. This indicates the fact that thefamilies do not have social conseiousness which makes the problem of poverty morecomplicated and difficult to be solve. It is essential to increase social awareneses inorder to solve the problem of poverty and improve the QOL.Key WordsQuality of life, QOL indicators, family, family funcitons, change family, family QOLindicators, social work, generalist social work.