Türk imalat endüstrilerinde reklam harcamalarının belirleyenleri
Determinants of advertising expenditures in Turkish manufacturing industries
- Tez No: 229416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Reklamcılık, Economics, Advertising
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu Yüksek Lisans tezinin amacı reklam harcamalarının belirleyenleriaraştırmaktır. Tezde, ilk olarak endüstriyel iktisat kapsamında reklamharcamalarının belirleyenleri araştırılmış ve literatür taraması yapılmıştır. Dahasonra ise, teorik tartışmalardan ve literatür taramasından hareketle bir modeloluşturulmuş ve bu model 1993-1999 yılları arasını kapsayacak şekilde, 4basamaklı 66 Türk imalat endüstrisi verileri kullanılarak tahmin edilmiştir.Tahminler en küçük kareler yöntemi ve panel veri analiziyle gerçekleştirilmiş,diğer bazı değişkenlerin içsel olma durumu da göz önünde bulundurulmuştur.Çalışmanın sonucunda, Türk imalat endüstrilerinde reklam yoğunluğu ile çeşitlideğişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu çalışmada fiyat-maliyetmarjının ve ihracat yoğunluğunun Türk imalat endüstrilerinde reklam yoğunluğuüzeride anlamlı bir etkisi olduğu sonucu dikkat çekmektedir.Anahtar SözcüklerReklam yoğunluğu, reklam harcamaları, Türk imalat endüstrileri.
Özet (Çeviri)
The object of this Master?s thesis is to study the determinants of advertisingexpenditures. In the thesis, first of all, the determinants of advertisingexpenditures are examined, and a survey of the related literature is presented.Then, based on the theoretical discussions and the literature survey, a model isformed and estimated with 4 digit Turkish manufacturing industries data for theyears between 1993 and 1999. Estimations are carried out using both ordinaryleast squares and panel data tecniques. Besides, a potential endogenity ofsome other variables are considered in the estimations. The conclusion of thestudy is that in Turkish manufacturing industries, price-cost margin and theexport intensity have the most significant effect on advertising intensity.KeywordsAdvertising intensity, advertising expenditutes, Turkish manufacturing industries.