Dünya tarım piyasalarında serbestleşmenin Türk tarımına fiyat ve gelir yönünden yansıması
Liberalization in world agricultural markets, price and income impacts on Turkish agriculture
  1. Tez No: 229436
  2. Yazar: TAYLAN KIYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dünya mal ticaretinde uzun yıllardır bir serbestleşme akımı yaşanırken bununtarım ürünlerine yansıması genelde sınırlı olmuştur. Gelişmiş ülkelerin ulusaltarım sektörlerini koruma ve gıda güvencesini sağlama amaçları doğrultusunda,tarımsal piyasalara yönelik olarak uyguladıkları piyasayı bozucu destekpolitikaları, tarımsal ürün piyasalarının etkin çalışmasını önlerken, gelişmekteolan ve az gelişmiş ülkeleri yoksullaştırıcı etkiler yapmaktadır. Dünya TicaretÖrgütü nezdinde yürütülen ileri müzakere süreci henüz sonuca ulaşamazken,gelişmiş ülkeler tarımsal destek şeklini değiştirip doğrudan gelir desteğipolitikalarına geçerek daha etkin destekleme yöntemlerine doğru yol almayabaşlamıştır. Türkiye, halen bazı önemli tarımsal ürünlerde kendine yeterlilikendişesiyle tarife korumalarını yüksek tutmaktadır. Önümüzdeki dönemdeserbestleşme yönünde sağlanacak gelişmelerin Türkiye'yi de etkilemesi vedünyada ürün fiyatları artarken Türkiye'de tarım sektöründe ürün fiyatlarınınazalması ve tarımsal üretici gelirlerinde önemli düşüşlerin görülmesi olasıdır.Bu çalışmada, tarım ticaretinde serbestleşmenin gelişimi ve teorisi elealınmakta, bir dünya tarımsal ticaret modeli olan ATPSM'in baz yılı değiştirilerekverileri güncellenmekte ve bu modelle Türk tarımına serbestleşmenin etkileriçeşitli senaryolar kapsamında incelenmektedir. Buğday, şeker ve süt etki analiziiçin seçilmiş ürünler olup modelin güncellenmesi kapsamında, bu ürünlerin arzve talep esneklikleri de yeniden hesaplanmaktadır. Serbestleşme düzeyiarttıkça Türkiye'de seçilen ürünlerde yurtiçi fiyatların azalması ve sektörel olaraktoplam refah düzeyinin bir ölçüde artması beklenirken, asıl olarak üreticilerinuğradığı önemli refah kaybının telafisi önem kazanmaktadır. Sonuçta,serbestleşmenin olası olumsuz etkilerinden korunmak için Türk tarımsektöründe önemli yapısal reformlara gidilmesi ve sektörde yaşanabilecek gelirkayıplarının karşılanması gibi politika seçenekleri karşımıza çıkmaktadır.Mevcut yapı ile, AB'nin değişmekte olan destekleme sisteminin hemenbenimsenemeyeceği savunulmakta, DTÖ İleri Tarım Müzakerelerinde isepazara girişteki yüksek oranlı indirimler yerine Uruguay Turunda olduğu gibidaha tutucu bir yaklaşımın tercih edilmesi önerilmektedir.Anahtar SözcüklerSerbestleşme, Türk tarımı, tarım politikaları, dünya tarım piyasaları, TarımsalTicaret Politika Simülasyon Modeli (ATPSM), DTÖ.
Özet (Çeviri)
Liberalization of the commodity trade has been rising although it has beenlimited in agricultural markets. The protection of agricultural sector and foodsecurity concerns in developed countries lead them to implement marketdistorting support policies, prevent market efficiency and impoverish thedeveloping and under-developed countries. Recent negotiations on agriculturewithin WTO could not have been finalized but, developed countries are startedto change their agricultural policies to more efficient alternatives like directincome support. On the other hand, Turkey still has self-sufficiency concernswith high tariff protection on some agriculturally sensitive products. In the future,liberalization in global agricultural markets is expected to affect Turkey tochange its situation where the global agricultural prices are rising and localprices are falling as well as decreasing local agricultural income.In this study, the development and theory of agricultural liberalization arediscussed and a partial equilibrium model, namely ATPSM, is used to analyzethe impact of liberalization on Turkish agriculture. The base year of the model ischanged, data is updated and under a number of scenarios, impact analysis onwheat, sugar and milk markets is accomplished and the supply and demandelasticities of these products are computed. With the increasing level ofliberalization, the domestic prices of selected products decrease and thesectoral total welfare increases. However, the compensation of the welfare lossincurred by agricultural producers becomes an important issue. Consequently,to support agriculture against worse effects of liberalization, the solutions seemto be a structural reform in agriculture and an income support mechanism inrelated sectors. In the current structure, it is believed that the changing supportsystem of EU cannot be taken as a reference for Turkish agriculture and in theWTO negotiations, a conservative approach, like in the Uruguay Round, isproposed especially in market access for Turkey.Key WordsLiberalization, Turkish agriculture, agricultural policies, world agriculturalmarkets, Agricultural Trade Policy Simulation Model (ATPSM), WTO.