Türk Telekomünikasyon a.ş'de analitik hiyerarşi süreci (ahp) yöntemi ile bir tedarikçi seçim problemi
A vendor selection problem with analytic hierarchy process (ahp) in Türk Telecom,
- Tez No: 229437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Karar problemleri genellikle alternatifler arasından seçim yapmayı içermektedir. Bu seçim sürecinde karar vericiye yardımcı olmak için bazı bilimsel yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS)'dir. AHS çok sayıda kriteri hiyerarşik bir modelde değerlendirerek alternatifler arasından en uygun olanını seçmede çok etkili bir metoddur.Tedarikçi seçim problemi, AHS kullanılarak çözüme ulaştırılabilecek karar problemlerine iyi bir örnektir. Bu çalışmada AHS'nin teorik yapısı, değişik yönleri ve çeşitli özellikleri örneklerle incelenmiş, literatürde AHS hakkında yapılmış eleştiri ve yorumlara kısaca yer verilmiştir. AHS uygulaması, bu anlatılan özelliklerin tümünün kullanılmaya çalışıldığı gerçek bir tedarikçi sistemi probleminde Expert Choice yazılımı kullanılarak ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Öte yandan çalışmada, karar vermeye destek sağlaması açısından duyarlılık analizleri yapılmıştır. Bu kapsamda tedarikçi seçimini etkileyen kriter ve alt kriterler ile bazı alternatifler modelden çıkarılmış, öncelik ağırlıklarının değişimi ve bu değişimin sonuçları ne yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Yöntemin ve yazılımın tedarikçi seçimi problemlerinde karar vermeye yardımcı etkisi gösterilmiştir.Anahtar SözcüklerTedarikçi Seçimi, Analitik Hiyerarşi Süreci
Özet (Çeviri)
Decision problems usually contain choosing among the alternatives. In this choosing process, some scientific methods have been developed to help the decision-maker. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of them. AHP is a very effective method in selecting the most suitable one among the alternatives by evaluating many criteria in a hierarchical model.Supplier selection problem is a good example to the decision problems which can be solved by using AHP. In this study, the theoretical background, various aspects and properties of AHP are examined with some examples. Some criticisms and coments on AHP in literature are briefly mentioned. Then, the application of AHP using the software package Expert Choice in a real supplier selection problem in which all of these properties described have been tried to use is explained. Some of the criteria, sub-criteria and alternatives which effects vendor selection are deleted from the model. Changes in priority weights and the effects of these changes on the resuts are anaylised. It has been tried to show how the method and the software facilitate make the correct decision easier in a supplier selection problem.Key WordsVendor Selection, Analytic Hierarchy Process