Asfiksili yenidoğanlarda serum kreatin fosfokinaz-BB izoenziminin tanısal önemi ve neonatal hipoksik-iskemik ensefalopati (HİE) ile ilişkisi
Diagnostic value of serum creatin phosphokinase-BB isoenzyme in asphyctic newborn and the relation with hypoxic-ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 22944
  2. Yazar: SEMRA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET ASFİKSİLİ YENİDOGANLARDA SERUM KREATİNFOSFOK8NAZ-BB İZOENZİMÎNÎN TANISAL ÖNEMİ VE NEONATAL HİPOKSİK İSKEMİK ENSEFALOPATİ (HİE) İLE İLİŞKİSİ Çalışma Ekim 1990, Şubat 1992 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde takip ve tedavi edilen 55 perinatal asfiksili yenidoğan üzerinde yapıldı. Perinatal asfiksinin yarattığı HİE'nin tesbitinde CK-BB izoenzimi tayininin tamsa! önemi araştırılarak nörolojik muayene, EEG, CAT gibi diğer tanı yöntemleri ile karşılaştırıldı. Kontrol grubu olarak, hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde zamanında doğan sağlıklı 18 yenidoğan seçildi. Tüm vakalarda doğumdan sonra 6-10. saatlerde ve 48-72. saatlerde olmak üzere venöz kanda CK-BB ölçümleri yapılarak ortalama 10.5 ay süre ile nörolojik yönden takibe alındılar. Asfiksili bebeklerde doğumdan sonraki 6-10. saatlerde tesbit edilen CK-BB değerleri izlenmeleri sırasında prognozu iyi olan grupta 68.6±42.2 U/L, prognozu kötü olan grupta 131+63.5U/L, kontrol grubunda ise 25.5±24.1 U/L olup enzim aktiviteleri asfiksili grupta kontrol grubuna göre daha yüksekti. 48-72. saatlerde enzim aktiviteleri nde düşüş vardı ancak asfiksik gruptaki değerler kontrol grubundan yine de yüksekti. Enzim tayininin nörolojik prognozu tahmin etmekteki sensivitesi (%98) fizik muayene, EEG ve CAT gibi diğer tanı yöntemleri ile kıyaslandığında yüksek olmakla beraber sipesifitesi (%55) nisbeten düşüktü. CK-BB izoenzimi ölçümleri perinatal asfiksinin yarattığı beyin hasarının erken tanısında sensitif bir yöntem olmakla beraber bir tarama testi olarak asfiksinin ekarte edilmesinde kullanışlı değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIAGNOSTIC VALUE OF SERUM CREATIN PHOSPHOKİNASE-BB ISOENZYME IN ASPHYCTIC NEWBORN AND THE RELATION WITH HYPOXIC-ISCHEMIC ENCEPHALOPATHY We performed this study on 55 newborn with perinatal asphyxia in pediatrics clinic of Atatürk University Medical School between October 1990 and February 1992. We searched diagnostic value of determining the CK-BB isoenzyme in the diagnosis of HIE caused by perinatal asphyxia and this was compared with neurological examination, EEG and CAT. IS healthy and term newborn who were born in the same hospital were chosen as control group. In all cases on 6-1 0th and 48-72th hours CK-BB values were determined in venous blood and they were inspected by neurologic aspect averagely 1 0.5 months. The mean CK-BB values of asphyctic babies in the good prognostic group was 68.6±42.2 U/L and in the poor prognostic group was 131 ±63.5 U/L and it was 25.5±24.1 U/L in the control group. Enzyme activities were higher in the asphytic group than the control group. We inspected decrease on the 48-72th hours but the values in yhe asphytic grup were still high than the control group. While the sensitivity of enzyme determining on the neurological prognosis was high (%98) when compared with the other diagnostic criteria such as physical examination, EEG and CAT. the spesifity was relatively low (%55). We found that as CK-BB isoenzyme determination in the brain damage caused by perinatal asphyxia is a sensitivity method, it can not be used as a research test for the asphyxia. Dr. Semra Şahin