Akut viral hepatitler, kronik hepatitler ve sirozlarda serum safra asidleri ve fosfolipidlerin tanı ve ayırıcı tanıdaki değeri
  1. Tez No: 22945
  2. Yazar: ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
tesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları, Dahiliye ve Genel Cerrahi Kliniklerinde takip ve tedavi edilen 60 hasta ve 10 sağlıklı kişi üzerinde yapıldı. 30 vaka kronik hepatit ve siroz, 30 vaka akut viral hepatit idi. Hasta ve kontrol gruplarının serumlarında tanı ve ayırıcı tanıya katkı sağlamak amacıyla SSA ve PL değerleri çalışıldı. Kronik hepatit ve siroz grubunda SSA kçntrol gruba oranla p< 0.001 düzeyinde yüksek bulunurken PL p0.05). Her iki parametrenin birlikte çalışılmasının akut ve kronik karaciğer hastalıklarının ayırıcı tanısında yardımcı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was performed on 60 patients and 10 healthy members followed by Atatürk University Medical Faculty, Department of Infectious Disease, Medicine and Surgery. 30 patients had chronic hepatitis and cirrhosis and 30 patients had acute viral hepatitis. Serum bile acids and phospholipids values were evaluated in the sera of patients and control groups for diagnosis.