Jandarma dergileri (1925-2005) inceleme ve bibliyografya
Researching and the bibliography of gendarme magazines (1925-2005)
- Tez No: 229445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Bibliography, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalısmada öncelikle jandarma personeli ve arastırma yapmayı seven vebilimsel eserleri takip eden kisilerin, Jandarma Dergisinde istedikleri konu veya kisininyazdıgı yazıya kolayca ulasabilmelerinin saglanması amaçlanmıstır. Bu amaçdogrultusunda çalısma önsöz ve son söze ilave olarak dört bölümden olusmaktadır.Önsözde arastırmanın önemi ve neden böyle bir çalısmaya ihtiyaç duyuldugukısaca belirtilmistirlk olarak; arastırmaya giris yapılarak arastırmanın amacı, arastırmanın metodu,arastırmanın sınırlılıkları, arastırmanın muhtevası ve tanımlara yer verilmistir. Giristensonra Türkiye'de askeri dergiler, Türkiye'deki jandarma dergileri, jandarma dergisiteknik bilgileri ve jandarma dergisi yayın ilkeleri baslıkları yer almaktadır.Birinci bölümde jandarma dergisinde jandarma, jandarmanın tarihi, jandarmateskilatı ve jandarmanın görev ve yetkileri baslıkları yer almaktadır.kinci bölümde ise jandarma dergisinde (1925-2005) güvenlik konusu; kaçakçılıkve organize suçlar ile bilisim suçları, eskıya olayları, terör olayları ve asayis olaylarıbaslıkları altında incelenmistir.Üçüncü bölümde ise jandarma mecmuası (1925-1954) ve jandarma dergilerinin(1955-2005) bibliyografyası, yazar indeksi ve konu indeksi yer almaktadır.Sonuç olarak bibliyografya, yazar ve konu indekslerinin en önemli faydasıbelirtilirken, çalısmanın bölümlerinde yer alan konular belirtilerek kısa bir özetiyapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at, firstly gendarme staff and the people who like to read,to research and follows scientific magazines, to reach easily to the subject or to theperson?s article that they want. Through this purpose, study is formed from fourchapters, addition to preface and epilogue.In preface, the importance of research and why it is needed to such a study isshortly specified.At first, it is given place to the purpose of the research, the method of the research,the research?s restraint, the content of the research and definitions. After theintroduction, military magazines in Turkey, gendarme magazines in Turkey, thegendarme magazine?s technical info and gendarme magazine?s press principle aretaking place.In the first chapter, gendarme in the gendarme magazine, gendarme?s history,gendarme organization and gendarme?s mission and authority are taking place.In the second chapter, security subject in the gendarme magazine (1925-2005) hasbeen examined under the smuggling and organized crime and data processing crimes,brigand events, terror events and public security titles.In the third chapter, gendarme magazine?s (1925-1954) and gendarme magazine?s(1955-2005) bibliography, writer index and subject index are taking place.In the epilogue, bibliography, writer and subject index?s the most important utilityis being specified, the subjects that are taking place in the study are specified and a shortsummary had been made.