Nesîb Dede hayatı, eserleri, edebî kişiliği ve Rişte-i Cevâhir (inceleme-metin-indeks)
- Tez No: 229447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
XVII. asırda yasamıs olan Nesîb Yusuf Dede, Konya'da dogmustur. Dinî, ilmî vetasavvufi dersler alarak Mevlevî kültürü içinde ayrı bir yer edinen Nesîb Dede, en sonİstanbul-Yenikapı Mevlevîhanesi'nde seyhlik yapmıstır. Elimizde biri manzum, digerimensur olan iki eseri bulunmaktadır: Aruz ölçüsüyle yazdıgı siirlerini içine alan Divan'ıve Riste-i Cevâhir adlı eseri.Dinî-tasavvufî içerikli bir eser olan Riste-i Cevâhir, Nesîb Dede'nin, Hz. Ali'ninelifba sırasına göre sıralanmıs bazı sözlerini serh etmek suretiyle meydana getirdigimensur bir eserdir. Eserin esasını teskil eden Arapça özdeyisler, dinî, ilmî, tasavvufî veahlâkî konularla ilgili fikir ve tavsiyeleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Nesib Yusuf Dede who had lived in 17th century was born in Konya. Takinglessons about religion, science and sufism, Nesib Dede had a special place in Mevleviculture. He finally worked as a sheikh at stanbul-Yenikapı Mevlevihanesi. We have histwo works. One of them was written in verse, the other was written in prose: his worknamed Divan and Riste-i Cevahir which includes his poems written in aruz verse.Riste-i Cevahir, whose content is about religion sufism, is a prose work which waswritten explain Hz. Ali?s words arrenged according to elifba. Arabic epigrams, whichcontitute the essential part of the work, includes ideas and suggestions about religion,science, sufism and morality.