Tire merkezinde halk inanışları
Traditional beliefs in Tire center
  1. Tez No: 229452
  2. Yazar: BURCU AYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tire Merkezinde Halk İnanışları? konulu tez çalışmasında öncelikle?Giriş? kısmında araştırmanın konusu, belirlediğimiz çalışmaya hangi amaçlarlayön verdiğimiz, alan araştırması niteliğinde çalıştığımızdan hangi sahadaderleme yaptığımız, araştırmaya başlama tarihimiz, ne gibi ön hazırlıklardabulunduğumuz, gözlemlerimizi ve mülakatlarımızı nasıl sürdürdüğümüz, kaynakkişilerle olan münasebetimiz izah edilmiştir.Ardından çalışma yaptığımız yöreye dair tarihi ve coğrafi bilgiler kısacaverilmiştir. Açıklamalardan sonra araştırmanın esas konusunu teşkil eden bilgilersunulmuştur. Bunlar tamamlanınca Sonuç Kısmında genel bir değerlendirmeyapılmıştır. ?Ekler? bölümünde kaynak kişilere ait bilgiler, çalışma esnasındayararlandığımız kaynaklar ve fotoğraflar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study titled ?Traditional Beliefs in Tire Center?, firstly in ?introduction?those were explained; subject of the study; the aims of the study that we choose;places of our study; selected date of the study; which providences that we studied first;the observations and interviews that we have made; relationships between us and thepeople which we talked at the traditional beliefs and practices.Then there is historical and geographical information given briefly about Tire.After those explanations, the information given consists of the main subject. Whenthose explanations finished, at the final part, a general evaluation has been done.There is an ?Appendix? which includes information of the people which weinterviewed, the resources which we used in our study; the photographs of the study tomake this paper more comprehensible and to feel more real.