Sağlık işletmelerinin finansal sorunları ve çözüm önerileri
Financial problems of health enterprises and suggestions for solution
- Tez No: 229453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA GÖKBUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bireylerin ve toplumların saglık hizmetlerine olan gereksinimleri sonsuzdur. Sonsuz olan bu ihtiyaçların karsılanabilmesi saglık alanına ayrılan kaynakların verimli bir sekilde kullanılmasıyla mümkün olacaktır. Ülkelerin gelismislik düzeyi ne olursa olsun saglık hizmetlerine ayrılan kaynaklar büyük ölçüde yetersizdir. Saglık hizmeti arz edenle saglık hizmeti talep edenleri karsı karsıya getiren piyasada, saglık isletmeleri yer almaktadır. Saglık isletmeleri hastaya saglık hizmeti veren kurumlardır. Bu kurumlar hem devletin hem de özel sektörün hizmet verdigi alandır. Saglık sektörünün hızla büyümesi, sektörün kaynak ihtiyacını artırmakta, bu durum alternatif finansman kaynaklarına basvurma geregini ortaya çıkarmaktadır. Saglık hizmetlerinin finansal kaynakları kamu ve özel kaynaklar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülkelerin kendine has sosyal ve ekonomik yapıları, saglık hizmetlerinin finansal seklini, özel yada kamusal agırlıgını, olusturmaktadır. Saglık piyasasında kaynak sıkıntısı yasanmaktadır. Saglıga ayrılan kaynakların, yetersizligi, yanlıs kullanımı finansal sorunları beraberinde getirmistir. Bu nedenle ülkeler saglık alanında yeni düzenlemeler yapma geregini duymuslardır. Ülkemizde saglıkta dönüsüm programı adı altında çıkarılan yasalarla, mevcut sistemin sorunlarına çözümler getirilmeye çalısılmıstır. Saglık hizmetlerinde yasanan finansal sıkıntılara paralel olarak hastane isletmeleri de finansal sorunlarla karsı karsıyadır. Hastaneler varlık ve borç dengesini saglayabilmek için kaynak planlaması yapmalı ve kaynaklarını çok iyi yönetebilmelidirler. Nitelikli saglık yöneticisinin eksikligi, saglık mevzuatının günün kosullarına ve degisen ihtiyaçlara cevap verememesi, saglık hizmetleri giderlerinin maliyetlere yansıtılamaması, hastane alacaklarının tahsilinde karsılasılan güçlükler, donanım ve teknoloji sorunu, atıl kapasite problemi ve bunların yanında sıralayabilecegimiz bir çok sorunu bünyesinde barındıran hastaneler, ekonomik analiz tekniklerini kullanarak, finansal sorunlarına çözüm bulabilirler.
Özet (Çeviri)
Individuals and people need health services endlessly. By using the sources allocated to the health field efficently it will be possible to meet these endless needs. In most countries the sources allocated to the health services are inadequate regardesof the country?s welfare. There are health enterprises in the market where the ones who demand health service and the ones who supply come across. Health enterprises are the establisments that supply health services to the patients. These establisments can be both public and private. The fast growth of the health sector has increased the sector?s need for source and this situation requires new alternative financing sources. Financial sources of the health services are divided as public and private sources. Countries? social and economic structures define the health services? financial form and private or public rate. There is source shortage in the health market Inadequate healt sources and their inefficient usage have created the financial problems. Therefore the countries need new reforms on the health sector. In our country with the acts laid down in the name of `transformation at health? it has been tried to make solutions to the present problems. Along with the financial difficulties in the health services, hospital enterprises also face financial problems. Hospitals must plan and manage their sources efficently in order to ensure their wealth and dept balance. The lac of the qualified health managers, the reguulations not meeting the contemporary and changing needs, health service expenses not included in costs, the difficulties in collecting the money owed to the hospitals and the problem of supplies and thecnology these are the problems most hospitals have got. These hospitals can overcome their financial problems by using the financial analysis methods.