Kimyasal gübre sektöründe pazarlama, satış ve dağıtım giderlerinin analizi
Analysis of marketing sales and distribution expenses in chemical fertilizers
  1. Tez No: 229451
  2. Yazar: HATİCE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yogun rekabet ortamında ayni sektör içinde faaliyet gösteren bir çok firmakarlarını maksimize etmek ve ticari hayatlarını sürdürmek amacıyla modernpazarlama ve tekniklerini uygulamaktadır.işte bu süreçte birbirleriyle rekabet halinde olan üretici ve satıcı firmalar,piyasaya arz ettikleri ürünlerin, satısın son noktası sayılan nihai tüketici tarafındanalınıp tüketilmesine kadar zorunlu olan pazarlama satıs ve dagıtım giderlerinibünyelerinden karsılayarak, bu giderleri maliyetlerine yansıtmak durumundadırlar,Gerek ürün üzerinden uygulanacak gerekse aracı firma yada tüketicilereyönelik her türlü pazarlama ve satıs enstrümanı firmanın rakiplerinden bir adım önegeçmesini saglayacak önemli bir etkendir.Pazarlama, satıs ve dagıtım üçgeninin çok uyumlu bir sekilde isler durumdabulunması bu kriterlere ait giderleri minimum seviyede tutacak bu da firmanınkarlılıgı üzerinde pozitif etki meydana getirecektir.Firmaların piyasada daha fazla pazar payına sahip olarak karlılıklarınıyükseltmeleri için yapılan pazarlama, satıs ve dagıtım giderlerinin sirket cirolarınaoranlarının minimum seviyede olması sirketin karlılıgı açısından önemlidir. ste bugiderlerin belirli bir sistematik içinde düzenli olarak takibi tek düzen hesap planındasaglanmaktadır. Sistemin dogru kurulması bu giderlerin maliyetlere dogru bir sekildeyansıtılmasını berberinde getirecektir.Bu giderler bir çok sanayi kolunda yogun bir sekilde geçerli oldugu gibikimyasal gübre sektöründe de uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many firms which work within a dense competitive environment in the samesector carry out modern marketing techniques in order to maximize their profits andsurvive in the trade world.The producer and seller firms , competing with each other during this process,pay themselves the sales, marketing and distribution expenses of their productswhich are compulsory until the last step on which the final consumer buy andconsume the product. And they have to reflect those expenses on cost.All kinds of marketing and sales instruments, applied on products and are forthe intermediary firms or consumers, are the major factors which make the firm goone step further than its rivals.That sales, marketing and distribution work in harmony will minimize theexpenses related to these criteria and this, as a result, will have positive effect on theprofitability of the firm.It?s important to minimize the ratio of those expenses to the firm?sendorsement The systematic and regular control of those expenses is provided in?single order calculation plan?. The formation of the system in the correct way willmake those expenses to be reflected on costs in a suitable way.Those expenses are applied in chemical fertilizers sector as well as they arevalid in many trade branches.