Manisa merkez kuzey-batı köylerinin ağız özellikleri
Dialect features of Manisa central north-west villages
- Tez No: 229460
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Dil bilimciler arasındaki ortak kanıya göre ; - önce uluslasma, arkasından da küresellesme sürecinin etkisiyle - agızlar hızla yok olmaktadır. Agızlar henüz tam olarak yok olmadan mevcut malzemeyi kayıt altına almak dialektoloji çalısmaları açısından çok önemlidir. Bu çalısma , belirtilen bu amaca katkıda bulunmak üzere , agız arastırmaları konusunda bakir bir alan olarak gördügümüz ?Manisa Merkez Kuzey-Batı Köyleri?ne yönelik olarak gerçeklestirilmistir.Manisa merkez kuzey-batı bölgesinden (Yuntdagı) 13 köy belirlenerek bu köylerden metinler derlenmis , derlenen metinler düzenlenerek , ses-sekil bilgisi açısından incelenmistir. Ayrıca, derlenen metinlerden olusturulan sözlük de çalısmanın sonuna eklenmistir. Oguz boylarından sadece , Kınık ,Avsar ve Salur boylarının dil özellikleri -Zeynep Korkmaz tarafından- belirlenmistir. Belirlenebilen bu özelliklerle , çalısma bölgemizde tespit ettigimiz agız özelliklerinin mukayesesi yapılmıs, bölge agzının bu üç dil özelliginden önemli ölçüde etkilendigi görülmüstür. Bu mukayeseden de yararlanarak ?bölgenin agız özellikleriyle etnik yapısı arasındaki iliskiler çözülmeye çalısılmıs ve konu , ilgili tarihi kaynaklardan çıkarılan bilgilerle desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
According to the common belief among linguists , first with the effect of nationalism and then globalism, dialects are perishing rapidly. That?s why it is very important to record the available material for the sake of dialectolocy studies. This study, contrubuting to this mentioned aim, has been carried out for ?Northern West Villages of Manisa ? which are considered to be virgin areas for dialect studies. Thirteen villages have been specified, texts have been compiled and these texts have been analyzed in terms of vocal and morphological structures. In addition , a glossary has been added to the study. Only the language features of Kınık, Avsar and Salur Clans of Oguz Clans have been specified by Zeynep Korkmaz. With these specified features, dialects in our study area have been compared and it has been observed that the dialect in the area has been greatly effected by the features of these three languages. Making use of the comparison, it has been tried to figure out the relations between the dialects in the area and the ethnical structure ; and the matter has been supported with the information from the historical sources related.