Türkiye'de 1980 sonrası dönemde sosyal güvenlik sisteminin gelişimi ve yeniden yapılandırılması sorunu
The development of social security and the problem of rebuilding it in Turkey 1980's
- Tez No: 229459
- Danışmanlar: Y.DOÇ. BİROL KOVANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyal Hizmetler, Economics, Social Services
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ülkemiz için 1980'li yıllar ekonomik ve mali alanda oldugu gibi diger sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda da önemli gelismelerin ve degisimlerin ortaya çıktıgı yıllar olmustur. Bu gelisme ve degismeler 2000'li yıllara da sarkarak devam etmistir. Bu çerçevede söz konusu yıllarda sosyal güvenlik hizmetleri açısından da bazı gelismeler yasanmıstır. Sosyal Güvenligin amacı, kısaca kisileri sosyal risklere karsı korumaktır. Söz konusu riskler sosyal sigortalar, sosyal yardımlar ve hizmetlerle karsılanmaya çalısılmaktadır. Esasen ülkemizde Cumhuriyet döneminin ilk yıllarından itibaren devlet, yarı kamusal mal olarak da nitelendirilen sosyal güvenlik hizmetlerinin hızla gelistirmeye ve gerekli teskilatı kurmaya yönelmistir. Zaman içinde ekonomimizin gelismesine, istihdam edilen nüfusun artmasına, devlet anlayısındaki degismelere vb. baglı olarak sosyal güvenlik hizmetleri toplumun daha büyük kesimine yayılırken sosyal güvenlik kurumları da daha büyük organizasyonlar haline gelmislerdir. Ne var ki, söz konusu hizmetlere iliskin saglıklı bir finansman yapısının olusturulamaması ülkemizdeki sosyal güvenlik kurumlarını bir çıkmazla karsı karsıya getirmistir. Bu konuların degerlendirildigi çalısmada önce ülkemizdeki sosyal güvenlik hizmetlerinin genel durumu üzerinde durulmus, ancak degerlendirmeler sosyal güvenlik sisteminin tüm boyutlarını kapsamak yerine, primli sosyal güvenlik sistemi ile sınırlandırılmıstır. Bu nedenle üç büyük sosyal güvenlik kurumumuzun 1980 sonrası mali yapıları ve gelisimi ele alınmıs, bundan sonrada bu üç kurumun ortak mali sorunları dikkate alınarak, kurumların mali yapılarının güçlendirilmesine yönelik öneriler ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
For our country, 1980?s are the years that there are many developments and changes, political and cultural areas behind economic and financial areas. These developments and changes went on 2000?s. In this perspective, in those years, some developments occur at social security services, too. The aim of social security is briefly, protecting human being against social risks. The risks are tried to be covered with social insurances, social aids and services. Especially, in our country, the government focused on developing social security services named as semi govermental goods and setting necessary organizations starting from the first years of the republic. In the course of time, while social security services were expanding on big parts of society, social security organizations got bigger depending on economic development, increasing number of employed people and changes in state opinion. However, because there is no healthy financial structure related with those mentioned services, the social security organizations in our country have not overcome many challenges. In this thesis, those mentioned subjects has been evaluated. Firstly, general situation of social security services has been mentioned, but evaluations have beeen restricted with ?social security system with Premium? in place of all dimensions of social security system. Therefore,the financial structure and development of our three big social security organizations have been evaluated and then, suggestions related with strengthening the financial structures of these organizations have been tried to be expressed.