Türkiye'de konut finansmanı sorununun çözümünde tutulu satış (mortgage) sisteminin önemi ve uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
A study about importance and feasibility of mortgage system in solving the residence financing issue in turkey
  1. Tez No: 229462
  2. Yazar: ŞAFAK OKULLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1950'li yıllardan itibaren konut ihtiyacı giderek artan Türkiye'de, bazı ekonomik ve sosyal faktörler neticesine, konut ihtiyacının karsılanması bir sorun haline dönüsmüstür. Konut sahibi olmak isteyen kisiler, çok zor sartlarda ve kurumsal olmayan bir yapı içerisinde ev sahibi olmaya çalısmıslardır. Devlet tarafından bu sorunun çözümüne yönelik alınan önlemler, çogu zaman etkili olamamıstır. Bu durumda, konut edinebilme sorunu giderek büyümüs ve karmasık bir hal almıstır. Mevcut konut sorununun asılması için öncellikle konut finansman sorununun çözülmesi gerekmektedir. Bu amaçla, ülkemiz kosulları dikkate alınarak hazırlanmıs yeni bir konut finansman modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Mortgage sistemi, globallesen Dünya da gelismis ülkelerin konut finansmanı alanında kullandıkları metodudur. Bu çalısmada, konut finansman sistemleri incelenerek, ülkemizdeki mevcut konut finansman sorunlarının çözümü için hazırlanan ?Tutulu Satıs Sistemi? ayrıntılı olarak degerlendirilecektir. Sistemin etkin bir sekilde islemesi için bazı öneriler sunularak, basarılı bir sekilde uygulanması halinde ekonomimize neler kazandıracagı arastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Meeting the need of housing has turned into a challenge as a result of several economic and social factors in Turkey, whose need of housing has been increasing since 1950?s. Those who want to have their house tried to manage it within an uninstitutional structure under quite heavy conditions. Precautions taken by the state to this end have mostly proved ineffective. Therefore, the problem of housing has gradually reached a higher extent resulting in a complicated issue. In order to overcome the existing problem of housing, the problem of housing finance needs solving first. Thus, a new model of housing finance to be developed taking into account conditions in Turkey is needed. The mortgage system is the method that developed countries on a global world apply in housing finance. The Mortgage system developed to solve existing housing finance problems in our country will be discussed in details in this study examining housing finance systems. Some recommendations will be proposed so that the system can operate effectively, and probable gaining our economy will obtain in case of successful implementation of the system will be exploited.