CHP ve DP Döneminde Türkiye'de çalışma yaşamı, ekonomik ve siyasi temelleri (1945-1955)
Industrial relations and its economic and political rationales in Turkey during the periods of the RPP and DP (1945-1955)
  1. Tez No: 229470
  2. Yazar: SENEM ÖZÇALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN BAKIREZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Erken Cumhuriyet döneminde çalışma yaşamına ilişkin CHP eliyle yapılan düzenlemelerin amacı özel ellerde sermaye birikimini teşvik ve siyasi rejimi korumak olmuştur. Bunun için düzenlemeler otoriter-bürokratik bir şekil kazanmıştır. Teorik olarak, farklı toplumsal sınıfların varlığı reddedilmiş, sınıf çatışması yerine milliyetçilik, halkçılık ve solidarizm ideolojileri ikame edilmiştir. Pratikte, 1936 gibi geç bir tarihte çıkan İş Yasası'nın kapsamı dar tutulmuş, sendikalar ve grev yasaklanmıştır.1945 yılında çok partili demokrasiye geçiş çalışma hayatında önemli hukuksal ve kurumsal düzenlemeler getirmiş, Çalışma Bakanlığı, İş ve İşçi Bulma Kurumu, İşçi Sigortaları Kurumu kurulmuştur. Buna rağmen, çalışma yaşamına ilişkin sermayeyi teşvik, ekonomik üretkenlik, olası sosyalist yönelimleri engelleme gibi temel algı ve kaygılar değişmemiştir. Dolayısıyla otoriter yöntem de sürmüştür. Sendikalar sıkı devlet kontrolü altında tutulmuştur. 1950'de başlayan DP döneminin yenilikleri arasında asgari ücretin kabulü önemlidir, ancak bu dönemde ekonomik üretkenlik kaygısı daha da ön plana geçmiştir. Bunun dışında aynı ideolojik ve otoriter çizgi sürmüştür. DP'nin vaat ettiği grev hakkını vermemesi sürekliliğin bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
During the Early Republican period, the aims of the regulations by the RPP were the encouragement of capital accumulation in private hands and the protection of the political regime. For that reason, all the regulations took authoritarian and bureaucratic shapes. In theory, the existence of social classes was rejected and class conflict was substituted by such ideologies as nationalism, populism, and solidarism. In practice, the scope of the long-awaited labour code of 1936 was kept limited, trade-unions and strike were banished.The transition to the multy-party democracy in 1945 brought significant legal and institutional regulations in industrial relations; The Ministry of Labour, the Agency of Employment, the Institution of Workers? Insurances were founded. In spite of them all, such basic perceptions and concerns about industrial relations as the encouragement of capital, economic efficiency, and the prevention of socialist orientations did not change. Thus continued authoritarian methods. Unions were kept under tight state control. Among the novelties of the DP period beginning in 1950, was the acceptance of minimum wage, yet, the concern of economic efficiency became much more important in this period. Other than that, the same ideological and authoritarian line continued. The DP?s non-recognition of the right of strike, promised before the elections, was just an index of the continuity.