İdari yargının görev alanı
Field of responsibility of administrative justice
  1. Tez No: 229469
  2. Yazar: ERKAN ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde birden fazla yargı düzeni (yargı yeri) olması, bu yargı düzenleri arasında görev uyuşmazlığının çıkmasına neden olmuştur. Görev uyuşmazlığı problemi kamu düzenine ilişkin olduğu için çözülmesi gereken ilk konu yargı düzenlerinin görev alanlarının belirlenmesidir.Toplumda kişilerin hak ve özgürlüklerinin sağlanması yalnız kişilerin birbirlerine karşı korunmasıyla değil idarenin hukuka aykırı davranışlarına karşı da korunmasıyla sağlanır. İşte idari yargının çıkış nedeni budur.Ben de bu çalışmamda, Anayasa'da idari yargının görev alanının belirlenip belirlenmediği ve yasama organının idari yargının görev alanını belirleme konusunda yetkili olup olmadığı sorularına cevap aradıktan sonra, idari yargının görev alanının belirlenmesinde kullanılan ölçütler çerçevesinde, görev alanını belirleyip, idari yaptırım kararlarına karşı gidilecek görevli yargı yeri problemini örnek Uyuşmazlık Mahkemesi ve Danıştay kararları çerçevesinde incelemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
Since there are more than one judicial authority in our country, this brings about inconsistencies among the judicial authorities related to their field of responsibility. The problem of inconsistency is related to the public order and for that reason the first issue to be resolved is to determine the responsibility fields of the judicial authorities.The rights and freedom of the people in the society are provided not only by protecting people against each other but also by protecting the people against the unlawful acts of the administration. That?s the reason why administrative justice has emerged.In this study, after trying to find answers to the questions of whether the responsibility field of administrative justice has been determined in the Constitution and whether the legislature has the power to determine the responsibility field of administrative justice, within the framework of the criteria used to specify the responsibility field of administrative justice and within the framework of the sample resolutions of Council of State and Court of Jurisdictional Disputes, the problem of finding the responsible judicial authority to consult against the resolutions of administrative sanctions has been studied.