Cezaların ertelenmesi
Deferment of the punishments
  1. Tez No: 229493
  2. Yazar: SULTAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tezimizin birinci bölümünde erteleme kurumunun hukuki niteliği ve karşılaştırmalı hukukta özellikle İngiliz Amerikan Sistemi, Kara-Avrupa sistemindeki tarihi gelişimi ve Türk hukukundaki tarihi gelişimi ele alındıktan sonra erteleme kurumuna benzer adli tevbih, af ve şartla salıverme kurumları ile karşılaştırmalarına yer verilmiş, kurumun amaçları, leh ve aleyhindeki fikirler irdelenmiştir.Birçok devletin ceza ve infaz kanunlarında önemli uygulama alanı bulan erteleme çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar, ?Kamu davasının açılmasının ertelenmesi?, ?duruşmanın ertelenmesi?, ?hükmün ertelenmesi? ve ?cezaların ertelenmesi?dir. Bu başlıklar altında erteleme kurumunun çeşitlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde, Türk hukukunda kabul edilen cezanın ertelenmesi kurumunun şartları, konusu, karar verecek merci, gerekçesi, deneme süresi, ertelemede bölünmezlik kuralı incelenmiştir. 765 Sayılı TCK.nun 89-95. maddeleri, CİK.nun 6. maddesi ve ÇMK.nun 38. maddesi cezanın ertelenmesi kurumunun şartlarını düzenlemiştir. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK.nun 51. maddesinde ?Hapis Cezasının Ertelenmesi? başlığı altında cezanın ertelenmesi kurumu düzenlenmiştir. Ancak, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nun 19 ve 23. maddeleri ile kamu davasının açılmasının ertelenmesi ve hükmün ertelenmesi kurumları hukukumuzda uygulanmaya başlamıştır. Bu kapsamda cezaların ertelenmesi kurumu ve yeni ceza yasası ile getirilen düzenlemeler açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, cezaların ertelenmesinin neticeleri, ertelemenin düşmesi ve çocuklar hakkında erteleme konuları değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde, bu veriler ışığında araştırmanın bulguları ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our thesis, the judicial nature of the deferment institution and its historical development in comparative jurisprudence, especially at the English American System, Terrestrial-European system, and the historical developments in the Turkish jurisprudence are elaborated, after which judicial reprimand, discharge and conditional release institutions that are similar to the deferment institution are compared among themselves and finally the aims of the institutions, opinions for and against it are analyzed.There are different deferment types with significant applicant fields at the punishment and execution laws of many countries. These are ?deferment of opening a public trial?, ?deferment of the court hearing?, ?deferment of the verdict? and ?deferment of the punishments?.In the second part, the conditions of the institution of deferment of the punishment accepted at the Turkish jurisprudence, the subject, the authority to decide, justification, trial period, and the indivisibility rule in deferment were elaborated. Article 89-95 of the TCC no. 765, article 6 of the Punishment Execution Law and article 38 of the Punishment Judgment Law have regulated the conditions of the punishment deferment institution. At article 51 of the TCC no. 5237 placed into force on 01.06.2005, the punishment deferment institution has been regulated under the title of ?Deferment of the Imprisonment Punishment?. However, with article 19 and 23 of the Children Protection Law no. 5395, the institutions of deferment of opening public suit and deferment of the verdict have been started to be applied in our jurisprudence system. In this context, the institution of punishment deferment and the arrangements brought about with the new criminal law are explained.In the third part, the subjects of results of deferment of punishments, abortion of deferment and deferment for the children have been evaluated. In the Conclusion part, the findings and recommendations for the research have been given in the light of these data.