Temel mali tabloların düzenlenmesi açısından uluslararası finansal raporlama standartlarının getirdikleri ve tekdüzen hesap planı ile karşılaştırmalı bir örnek
International financial reporting standards for main financial statements and a comparative example with the uniform chart of accounting system
- Tez No: 229494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son zamanlarda muhasebe alanının en büyük değişikliği olan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), finansal tablo bilgi kullanıcılarının, finansal tablolardaki bilgilerin; güvenilir, anlaşılabilir, ihtiyaca uygun, tarafsız, karşılaştırılabilir, tam, özün önceliğine uygun bilgiler içermesi için ortak bir muhasebe dil anlayışını benimsemelerini sağlayan bir finansal tablo setidir.UFRS sayesinde, yatırımcılar dünyanın her yerinden, şirketlerin finansal tablolarını daha iyi anlayıp karşılaştırma imkanı bulabileceklerdir. Finansal tablolar, kullanıcılarına ve işletmelere daha doğru, anlaşılır ve şeffaf bilgiler sunacak, UFRS'ye uyumlu olmaları sebebiyle işletmelerin küreselleşen dünya pazarında rekabetçi bir pozisyon almalarını sağlayacaktır.Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan UFRS'ler, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren başlamak kaydıyla birçok ülkede uygulanmaya başlamıştır.UFRS'ye geçiş basit bir işlem değildir. Yoğun çalışma gerektiren bir süreci kapsamaktadır. UFRS'ye tam olarak geçiş de yetmemektedir, UFRS'ye geçişte oluşturulan finansal tabloların etkin bir şekilde denetimi gerekmektedir. Bu nedenle, UFRS'deki değişiklikler sürekli izlenmeli ve TMS'ler bu kapsamda revize edilmelidir.Bu çalışmada UFRS'nin ortaya çıkışı ve standartların finansal raporlamadaki etkilerinden yola çıkılmış, UFRS ile THP arasındaki farklılıklara değinilerek, bu farklılıkların raporlama sonuçlarında oluşturduğu değişiklikler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
International Financial Reporting Standards (IFRS) which are the most important variation of last times are a financial table series for financial table users? reliable, understandable, appropriate for need, impartial and exact datas in financial tables to supply an adoption for a joint accounting language.Investors can find a possibility for better understanding and comparing financial tables of companies everywhere in the world. Financial tables will present more exact, more understandable and more transparent datas to their users and supply them to compete in global world.IFRS that is broadcast by IASB has been practised in a lot of countries by 1st January, 2005.Passing IFRS is not a basic procedure. It has a busy process that needs so much studying. Passing IFRS is insufficient, it is needed to audit financial tables when passed to IFRS. So, improvements and changes must be followed permanently and Turkish Accounting Standards must be revised all time.In this studying, it is started out IFRS coming up and its? effects on financial reporting, mentioned the differences between IFRS and THP and tried to be focuse on improvements that are caused differences in financial report results.