Erken çocukluk dönemindeki bireyler için fiziksel kodlama kiti tasarımı
Designing a physical coding kit for early childhood individuals
  1. Tez No: 976863
  2. Yazar: TUNCER AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, fiziksel bir programlama sistemi tasarlanarak geliştirilmektedir. Sistem, çocukların analog sinyallerle programlama yapabildiği bir robotik birim ile ahşap ve plastik materyalden oluşan fiziksel komut blokları ve bloklalrın yerleştirildiği panelden meydana gelmektedir. Robotik kodlama mevcut ürünlerinde yaygın olarak kullanılan manyetik algılama, renk tanıma veya optik okuma gibi yöntemlerden farklı olarak; bu sistemde, komut bloklarının içine entegre edilen sabit dirençler ve komut paneline entegre potansiyometreler aracılığıyla kodlanmaktadır. Kodlama setinin robot ünitesi, bir mikrodenetleyici (örneğin ATmega328P) üzerine kurulu özel bir baskı devre kartı ile donatılmıştır. Komut blokları komut paneline yerleştirildiğinde, robot ünitesine bağlanarak analog pinler üzerinden mikrodenetleyiciye gelen gerilim değerleri ADC ile dijital değerlere dönüştürülür. Dijital değerler önceden tanımlanmış eşik değerlerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırmayı, her bir analog değer aralığını belirli bir komutla eşleştiren bir algoritma yürütür. Yazılım tarafında, analog sinyallerin filtrelenmesi, sınırlandırılması ve hatalı girişlerin ayıklanması için gürültü toleranslı bir okuma algoritması geliştirilmiştir. Ayrıca sistem, gelecekte yeni komut bloklarının tanımlanmasına olanak tanıyan genişletilebilir ve modüler bir yazılım mimarisi ile yapılandırılmıştır. Bu teknik yaklaşım, özellikle erken yaş grubundaki çocukların temel algoritma ve kodlama kavramlarını ahşap bloklar gibi fiziksel nesnelerle tanımasını sağlamaktadır. Tasarım Tabanlı Araştırma yöntemiyle geliştirilen bu sistem güvenli, düşük maliyetli, yerli üretime uygun, sürdürülebilir bir öğrenme aracı olarak tasarlanmıştır. Prototip testi aşamasında, fiziksel komutlardan dijital komutların doğru şekilde üretimi Arduino IDE'nin serial monitöründen takip edilmiş, robotun ilerlerken çizdiği çizgilerin uzunlukları ve farklı yönlerde dönerek oluşturduğu dönüş açılarının doğruluğu ise robotun kodlanarak çizmesi istendiği geometrik şekillerin açılarının görüntü işleme teknolojisiyle belirlenerek hata oranları raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master's thesis, a physical programming system is being designed and developed. The system consists of a robotic unit that enables children to program with analog signals, along with physical command blocks made of wood and plastic materials, and a panel where these blocks are placed. Unlike the magnetic sensing, color recognition, or optical reading methods commonly used in existing robotic coding products, this system is coded through fixed resistors integrated into the command blocks and potentiometers integrated into the command panel. The robot unit of the coding set is equipped with a custom printed circuit board built on a microcontroller (e.g., ATmega328P). When command blocks are placed on the command panel, they connect to the robot unit, and the voltage values received by the microcontroller through analog pins are converted to digital values using ADC. The digital values are classified according to predefined threshold values. On the software side, a noise-tolerant reading algorithm has been developed for filtering, limiting analog signals, and eliminating erroneous inputs. Additionally, the system is configured with an expandable and modular software architecture that allows for the definition of new command blocks in the future. This technical approach enables early-age children to learn basic algorithms and coding concepts through physical objects like wooden blocks. This system, developed using the Design-Based Research method, has been designed as a safe, low-cost, suitable for domestic production, and sustainable learning tool. During the prototype testing phase, the correct generation of digital commands from physical commands was monitored through Arduino IDE's serial monitor, and the accuracy of the line lengths drawn by the robot while moving forward and the turning angles created by rotating in different directions was reported by determining the angles of geometric shapes that the robot was programmed to draw using image processing technology and calculating error rates.