Renkli TV tekniğinin incelenmesi ve FM stereo radyo yayınlarından yararlanılarak bilgi iletişimi
  1. Tez No: 2296
  2. Yazar: ERSİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. HALİL T. EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada- Bölüm l'de renkli televizyon teorisi incelenerek,.renkli televizyon tekniğinin stüdyo sistem lerine yönelik özel konuları araştırılmıştır. Bölüm 2'de Anadolu Üniversitesi A. Ö.F. stüdyo sistemleri örnek alı narak, stüdyo sistemlerinin "blok tasarımları ve çalışma prensibleri üzerinde çalışılmıştır. Bölüm 3 ve 4 'deki konular pratik çalışma sınırları içerisinde incelenmeye çalışılmıştır. Bölüm 3' de Mvl stereo kodlayıcısı ve kod çözücüsü konusunda çalışılmış ve pratik olarak gerçekleştirilmiş tir. Bölüm 4 'de stereo yayınlarda yan taşıyıcı 19KHz'i kullanarak bilgi iletişimi konusunda çalışılmış ve pratik olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis“in section one”, by examining the colour television theory; the special subjects covering the colour television technies about the studio systems had been examined. In section two; by adopting the model of the studio systems that have been used in the Open Educational faculty of the Anatolia University; a study had been made on the block designs and the study principles about them. In section three and four the subjects had been examined practically. In section three; a study had been made about the I'M stereo coder and decoder, and it had been practically put into use. And in section four; by using the sub-carrier 19 KHz in the stereo broadcasts, a study had been made on the data transmission and it had been practically put into vtse«.