Ahmet İhsan ve romanları (inceleme-metin)
Ahmet İhsan and his novels (analysis-text)
- Tez No: 229511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmada, Ahmet İhsan'ın romanları ve romancılığı temel alınmıştır; çünkü Ahmet İhsan bizde daha çok basın adamı, matbaacı, gazeteci olarak bilinir ve tanınır. Oysa o, aynı zamanda bir yazardır. Beş yüzün üzerinde değişik konularda, sosyal, kültürel, ekonomik hayatımızı yansıtan makaleleri vardır. Gezilerini anlattığı kitapları, basın hayatını anlattığı ?Matbuat Hatıralarım?ı, çeşitli roman çevirileri ve özellikle Jules Verne çevirileri onun yazar yönünü kanıtlayan eserlerdir. Daha önemlisi o, bir roman yazarıdır. Ülfet ve Hâver adlı iki roman yazmıştır; ancak onun romanları ve romancılık yönü bu güne kadar bilimsel olarak ele alınıp değerlendirilmemiştir. Hatta, bu yüzden Türk romanındaki yeri konusunda bile bir belisizlik hakimdir.Bu çalışma ile Ahmet İhsan'ın romanları Ülfet ve Hâver hem bilimsel olarak ilk kez ele alınıp değerlendirilmiş, tahlil edilmiş, hem de Ahmet İhsan'ın romancılığı aydınlatılmış, tarihsel gelişimdeki yerine oturtulmuştur. Romanların yeni harfli metinleri verilerek genç kuşakların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study as a novelist, Ahmet Ihsan?s novels and his novel approach are accentuated as in he is generally known as a press member, typographer and journalist. But he is also a writer. He has more than five hundreds articles about various issues related to our social, cultural and economic life. His travel books, ?Matbuat Hatıralarım? which is about his press life, several books translated by him and especially Jules Verne translations show us his writer side. And more important than this, he is a novelist. He has written two novels namely Ulfet and Haver. But academical research has not been conducted about his novels and novelist side until now. So his position in Turkish novel writing is ambiguous.With this study, novels of Ahmet Ihsan Ulfet and Haver, are not only researched and analyzed academically for the first time, but also Ahmet Ihsan?s novelist side is clarified and has found his position in historical development. As well as this, texts of novels in new script are presented so that the new generations can benefit in a positive way.