Muzaffer İzgü'nün çocuk romanlarındaki karakterlerin incelenmesi
The character analysis in children novels of Muzaffer İzgü
- Tez No: 511958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İHSAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Muzaffer İzgü'nün çocuk romanlarındaki karakterlerin geliştirme biçimleri, nitelikleri, çeşitleri (açık, kapalı, durağan, devingen), karakter eğitimi açısından taşıdıkları değer incelenmiştir. Çalışmanın evreni, Muzaffer İzgü'nün çocuk romanları olarak belirlenmiş, örneklem olarak da söz konusu kitaplardan Ökkeş Kapıcı, Can Dayım, Kabakçı Amca, Uçtu Uçtu Ali Uçtu, Ekmek Parası ve Kuşadalı Metin Kaptan romanları seçilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi çizilirken çocuk edebiyatı, çocuk romanı, karakter, çocuk edebiyatında karakter ve karakter eğitimi hakkında literatürdeki bilgiler ve değerlendirmeler sunulmuştur. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman (belge) inceleme yöntemi kullanılarak romanlardaki karakterlerin nitelikleri ortaya konmuş, karakterlerin geliştirme biçimleri, çeşitleri, karakter eğitimi açısından taşıdıkları değer tespit edilmiş ve tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle birtakım sonuçlara ulaşılmıştır: Karakterler genellikle her iki geliştirme yolu kullanılarak (dinamik, açıklama) geliştirilmiştir. Baş kişilerin çoğunun açık, yan kişilerin çoğunun ise kapalı karakter özelliği gösterdiği görülmüştür. Karakterlerin genelinin durağan yapıda olduğu, az sayıda devingen karakter bulunduğu tespit edilmiştir. Olumlu özellikler barındıran, çocukların kendine yakın görülebileceği ve okurları hayatın gerçekleriyle karşılaştıran karakterlerin fazla olduğu tespit edilmiştir. Karakterlerin birbirine benzer niteliklere sahip oldukları; hayvan severlik, çevrecilik, elindekiyle yetinme, çalışkanlık, yardımseverlik gibi niteliklerin kişilerin çoğunda ortak olduğu belirlenmiştir. Bazı karakterlerin, karakter eğitiminde kullanılabilecek yapıda olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development styles, qualifications, types (open, closed, static, dynamic), of the characters in the children novels of Muzaffer Izgu and the value carried in terms of character education are analysed. The universe of the study was determined as the children novels of the author and the books such as Ökkeş Kapıcı, Can Dayım, Kabakçı Amca, Uçtu Uçtu Ali Uçtu, Ekmek Parası ve Kuşadalı Metin Kaptan were cited as examples. When the theoretical framework of the study is composed, the evaluation and information about character, children literature and character education background in children literature are presented. In this study, means of documentation research method, which is one of the qualitative research methods is used to reveal the characteristics of the characters in the novels and the values and the values in terms of their development styles, types and character education are determined and tabulated. A number of results are reached according to the findings: The characters are generally developed using both developmental methods (dynamic, explanation). It's seen that most of the main characters are open and most of the secondary characters are closed characters. It's concluded that the overall character has stable and less dynamic character. It's found that there are many characters that have positive features, children feel close to and make readres confront with the realities of life. It's found that characters have similar qualifications and the qualifications such as animalism, environmentalism, being content with what one has, diligence and benevolence are dominant profoundly. It's reached that some characters can be used for character training.