Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyelik süreci
Bulgaria's European Union membership process
  1. Tez No: 229510
  2. Yazar: BİLGE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tezin konusu Bulgaristan'ın Avrupa Birliği(AB) üyelik süreci ilişkileridir. Bulgaristan'ın siyasi, idari ve ekonomik açıdan Sovyet sonrası dönemde yaşadığı krizler Bulgaristan'ı AB ile yakınlaştırmıştır. Bulgaristan dönüşümünü sağlarken AB ve NATO ekseninde Euro?Atlantik bloğa sığınmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa kıtasının bölünmüşlüğe mahkum edilmesi, Berlin duvarının yıkılması ve komünist bloğun çözülmeye başlaması ile birlikte AB'nin dış politika hedeflerinden birisi de Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerine doğru genişleme olmuştur. Bulgaristan'ın da dahil olduğu beşinci genişleme evresi, Büyük Avrupa'yı yaratma amacı taşımaktadır.Bu kapsamda tezin araştırma sorusu şudur: Eski Doğu Bloku üyesi olan Bulgaristan'ın tüm sorunlarına rağmen Avrupa Birliğine dahil olmasında Avrupa'nın bölünmüşlüğüne son verme düşüncesi ne derece etkili olmuştur ? Bulgaristan'ın AB'ye katılmasında 1945'lerin yarım kalan işi olarak algılanan bu düşünce ne derece etkili olmuştur ?Bulgaristan, 12 Aralık 1995'de AB'ye üyelik başvurusunda bulunmuş ve üyelik için gereken reformlar ile kriterleri sağlamak için uygulamalara başlamıştır. Müzakereler 15 Şubat 2000 tarihinde başlatılmıştır. Dış politikada AB ve NATO yanlısı tutumun devam ettirilmesi Bulgaristan'ın üyeliğini kolaylaştıran bir diğer etken olmuştur. AB yolunda önemli adımlar atan Bulgaristan 1 Ocak 2007 itibariyle amacına ulaşmıştır. Bu süreç Bulgaristan için şüphesiz çok zorlu bir süreç olmuştur. Tez içerisinde Bulgaristan'ın AB'ye katılım müzakereleri sırasında politik, ekonomik ve hukuki alanda yaşadığı geniş dönüşüm incelenmiştir. AB'ye katılım sürecinde engeller ve sorunlar yaşanmasına rağmen süreç devam ederken ve sonrasında pek çok kazanım elde etmiştir. Katılımdan bugüne kadar geçen süreçte ise Bulgaristan ilerlemesine devam etmiş ve Balkanlarda istikrar faktörü olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of thesis is Bulgaria?s European Union (EU) Membership Process Relations. After Soviet term finished, Bulgaria had some crises like politic, administrative and economic. So, they make close to European Union. While Bulgaria was providing transformasion, It takes cover to Euro-Atlantic block which is in EU and NATO axis. After 2 nd World War, continental was divided, Berlin Wall was collapsed, Comunist Block was started to burst. One of external Politica purposes of European Union is that they try to extent through central and Eastern European Countries. They tried to create Big European with 5 th expansion stage which was included Bulgaria.In this scope, subject of thesis is following ; Bulgaria is Old Eastern Block Member. Although all of problems have, It was included European Union. How Divided Nation Finish Idea is effective In this idea ? This idea is percieving 1945s? unfinished purpose. How is it effective in this attending?Bulgaria applied for membership in 12 th december 1995 and It had started practices for providing necessarily reforms and criterions. Negotiations had started in 15 th February 2000. Bulgaria membership made easy for cotinueing EU and NATO supporter attitude. Bulgaria amade significant progress toward EU and It was sucessful in 1st January 2007. This process was difficult for Bulgaria. In thesis, large politic, economic, and juristic transformation was examined during EU membership negotiations. Although It had many problems and blocks during attending process, later It had many benefits. From Attending to now, Bulgaria continued to make advance and It started to be evaluated as stability factor in the Balkans.