Franz von Papen'in Ankara'daki büyükelçilik yılları
Ambassador Franz von Papen's Ankara years
  1. Tez No: 229527
  2. Yazar: BANU EL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Franz von Papen kariyerine profesyonel asker olarak basladı. Birinci DünyaSavası'nın baslangıcında Washington'da askeri ataseydi. Batı cephesinde veFilistin'deki Dördüncü Türk Ordusu'nda subay olarak görev yaptı. Savassonrasında Almanya'ya geri dönen, monarsi yanlısı Papen politikaya girmeyekarar verdi. Katolik Merkez Partisi'nin ultra sag kanadının bir üyesi olarak Prusyameclisinde parlamenterlik yaptı. 1932 yılında Hindenburg'un atamasıyla Almanyabasbakanı oldu. Daha sonra ise Avusturya Büyükelçiligi'ne atanmıs veAvusturya'nın ilhakı için çalısmıstır.Franz von Papen, 1939'da Türkiye'nin müttefiklere katılmasını önlemekamacıyla Türkiye'ye büyükelçi olarak atanmıstır. Papen, Filistin görevi nedeniyle,birçok Türk arkadasa da sahipti. Türkiye'de ve Orta Dogu'daki AlmanPropagandası'nın sefi olarak çalıstı. Faaliyetleri Nazi direktiflerine uygundu.Ancak, çogu zaman üstleriyle çatısmıs ve Türkiye'nin savasın dısında kalabilmesiiçin de var gücüyle çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
Papen began his career as a professional soldier. At the beginning of WorldWar I, he was military attaché in Washington. Until the end of war, he served as asoldier both in western front and in the 4th Turkish Army in Palestine. Returningafter the war to Germany, Papen, a monarchist, decided to enter politics. With themembership of the ultraright wing of the Catholic Centre Party, he had been aparlimanter in Prussian Landtag.He became the Chancellor of Germany in 1932 with the apointment ofHindenburg. He was then sent as ambassador to Austria , for whose annexation toGermany he worked. Franz von Papen became ambassador to Turkey in 1939,where he attempted to keep that country out of an alliance with the Allies. Papen,used to have lots of Turkish friends because of his Palestine duty. He had beenthe chief of German Propaganda in Turkey and in the Middle East. He worked withthe Nazi order. But he was mostly opposed to his uppers, and did everything thathe could do to take Turkey away from war.