Kısa barsak sendromunda karaciğerde ultrastrüktürel değişiklikler ve CD14 ekspresyonu (Sıçanlarda deneysel çalişma)
Ultrastructural changes and mRNA CD14 expression in short bowel syndrome
- Tez No: 229543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YAĞMURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Kısa barsak sendromunun (KBS), total parenteral beslemeden (TPB)bagımsız karaciger hasarlanmasına etkilerini histopatolojik, elektronmikroskopik, biyokimyasal ve CD14 mRNA ekspresyonunu arastırarak ortayakoymakGereç ve Yöntem: Agırlıkları 180-220 g arasında degisen 37 adet erkekWistar Albino cinsi sıçan, sham (n=16) ve kısa barsak sendromu (n=21)gruplarına ayrıldı. Ketamin-ksilazin anestezisi altında sham grubundaileoçekal valvin 15 cm. proksimalinden ileum transekte edildi ve rezeksiyonyapılmaksızın uç-uca anastomoz yapıldı. KBS grubunda ise, Treitz bagının 5cm distali ile ileoçekal valvin 10 cm proksimali arasındaki ince barsaklar,mezenterik damarları ayrılarak, rezeke edildi ve jejenum ve ileum uç-uca tektek anastomoz edildi. Yedi haftalık takip süresinin ardından doku ve plazmaörnekleri alınarak histopatolojik, elektron mikroskopik, biyokimyasal ve RTPZRile CD14 mRNA ekspresyonlarına bakıldı.Bulgular: Biyokimyasal olarak anlamlı fark saptanmadı. Isık mikroskopikincelemelerde inflamasyon, fibrozis, yaglanmada fark saptanmazken,kolestazın gözlenmesi anlamlıydı(*p
Özet (Çeviri)
Aim: To develop an animal model for the study of non-TPN related liverdisease associated with SBS and collect prliminary data on histology,ultrastructural changes, liver function tests and CD14 expression regardingmechanisms of non-TPN cholestasis.Materials and Methods: Male Wistar Albino rats, weighting 180 to 220 g,totally 37 in number are allocated into two groups as sham operated (n=16)and SBS animals (n=21) randomly. Under ketamin and xylasine anesthesia,in the sham group operations consisted of division and re-anastomosis ofthe bowel 15 cm proximal to the ileocecal junction. In SBS group, the bowelbetween 5 cm distal to the ligament of Treitz and 10 cm proximal to theileocecal junction was resected by ligation and division of the mesentery.Intestinal continuity was restored using an end-to-end, single-layeredanastomosis with interrupted sutures. After seven weeks follow-up, plasmaand tissue samples were collected for histopathologic, electron microscopic,biochemical studies and RT- PCR.Results: Biochemical values were not significantly changed.Histopathological changes; inflammation, fibrosis, fatty changes were notsignificantly changed. Cholestasis were significantly higher in SBS group(*p