Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda elektif gastrointestinal sistem ameliyatı geçiren hastaların beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of the nutritional status of patients underwent elective gastrointestinal system surgery at Ataturk University Medicine Faculty Department of General Surgery
  1. Tez No: 229544
  2. Yazar: AHMET KARGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beslenme bozukluğu hastaneye yatan hastalarda %50'lere varan oranda sıkgörülen bir sağlık sorunudur. Ayrıca hastaların önemli bir kısmında hastaneyeyatırıldıktan sonra beslenme bozukluğu meydana gelmektedir. Hastaneye müracaatettirilen hastaların her türlü tedavilerinde başarılı sonuçlar alabilmek için beslenmedurumlarının iyi değerlendirilmesi gerekir. Saptanan beslenme bozukluklarının uyguntedavi edilmesi ile daha başarılı sonuçlar elde edilebilir. Hastaların beslenmedurumlarını değerlendirmede birçok yöntem kullanılmaktadır. Farklı hasta gruplarınagöre bu yöntemlerin biri birine göre daha etkin olabileceği bildirilmektedir.Anabilim Dalımızda elektif gastrointestinal sistem cerrahisi için ameliyatahazırlanan hastalar dikkate alınarak ameliyat öncesi beslenme bozukluğu (BB) yönüylehasta hazırlığımızda etkinliğimizi ve ameliyat öncesinde bir skorlama sisteminingerekip gerekmediğini ortaya koymayı amaçladık.Bu çalışmada, beslenme durumu değerlendirmesinde alışılagelmiş düzende tümhasta gruplarına uygulanabilen Subjektif Global Değerlendirme (SGD) ve özelliklecerrahi uygulanacak hastalar için önerilen Nutritional Risk Screening (NRS 2002)değerlendirme yöntemi kullanıldı.Çalışmada yer alan hastaların beslenme durumu değerlendirmesi ile beslenmedesteği yapılması gerekli olan hastaların yatış anındaki ortalama skorları, SGD grubu veNRS 2002 grubunda sırasıyla 1.36±0.526 dan 1.03±1.252 ye ve 1.24±0.477 den0.91±1.085'e gerilemişti.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a health problem which can be seen nearly in 50% of thehospitalized patients. Besides, a significant amount of patients have nutritionalimpairment during their hospitalization period. In order to get successful results in thetreatments of the hospitalized patients, their nutritional status should be evaluatedcarefully. More successful results can also be obtained with appropriate treatment of themalnutrition. Some different methods are being used to evaluate the nutritional status ofthe patients. It is reported stated that one of these methods might be superior to anotherin different groups of patients.We aimed to determine our efficiency in preoperative patient preparation ofelective gastrointestinal system surgery patients in terms of nutrition and if apreoperative scoring system is necessary.For the assessment of nutritional status, Subjective Global Assessment (SGA)which can be applied all patient groups and Nutritional Risk Screening (NRS 2002)which is especially advised for the patients who are to be operated have been used inthis study.After the assessment of nutritional status of patients included to the study, thescores of patients who need nutritional support at hospitalization was decreased in SGAand NRS 2002 groups from 1.36±0.526 to 1.03±1.252 and from 1.24±0.477 to0.91±1.085, respectively.