Hemofilik artropatinin direk grafi ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Hemofilik artropatinin direk grafi ve manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 229552
  2. Yazar: GÜLHAN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada yaşları 4-45 arasında değişen, bilateral diz, dirsek ve ayak bileği eklemlerine ait DG ve MRG' leri mevcut olan, toplam 23 hemofili A hastasına ait 109 eklemde hemofilik artropatinin radyolojik bulguları DG ve MRG ile değerlendirildiİncelenen 109 eklemde efüzyon, hemartroz-hemosiderin, sinovyal hipertrofi, erozyon, subkondral kist, kartilaj kaybı, ligaman yırtığı, osteonekroz, psudotümör, kopmuş parça, osteoporoz, epifizlerde genişleme, subkondral yüzey düzensizliği, eklem aralığında daralma, eklem ilişki bozukluğu, eklem deformitesi bulgularının varlığı DG ve MRG ile değerlendirildi. Sonrasında her iki tetkikin birbirine olan üstünlüğü karşılaştırıldıLiteratürle uyumlu olarak direk grafiyle MRG inceleme kıyaslandığında; eklem içi effüzyon/hemartroz, sinoviyal hipertrofi/hemosiderin birikimi, erozyon/subkondral kistler, eklem içi kartilaj kaybı/dejeneratif eklem hastalığını değerlendirmede MRG'yi üstün bulduk. Direk grafi ile osteopeni, deformasyon ve ilerlemiş kemik destrüksiyonunu daha kolay değerlendirdikÇalışmamız ve literatürler ışığında, MRG hemofilik artropatinin özelliklede erken dönem bulgularının pek çoğunu saptamada DG 'ye üstündür. Bu nedenle DG'nin normal olarak değerlendirildiği hastalarda dahi MRG ile ileri inceleme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research; the radiologic findings with direct graphy imaging and MRI of 109 articular hemophylic arthropaties belong to totally 23 A hemophiliacs who have bilateral patellar, knee and elbow articular direct graphy and MRI findings and ranges 4 to 45years are discussedIn the observed 109 joints; presence of effusion hemarthrosis-hemosiderin, synovial hypertrophy, erosion, subchondrial cysts, loss of cartilage,rupture of ligament, osteonecrosis, pseudotumor, detached fragment, osteoporosis, ephysial enlargement, subchondrial surface irregularities, narrowing in articular space, joint-related failure,articular deformities findings are discussed with direct graphy and MRI.Then superiorty of the imaging tchniques to each other are comparedAs direct grahpy and MRI imagings are compared concordant to literature, to consider efusion/hemarthrosis in articular space, synovial hypertrophy/hemosiderin accumulation, erosion/subchondial cysts,articular cartilage loss/degenerative articular disease;we found that MRI is superior to direct graphy. Osteopenia, deformation and advanced bone destruction are seen better with direct grahpyThrough our observation and literature;MRI is superior to direct graphy to detect most of hemopyhiliac arthropaties especially at early stage.That?s why the patients even considered normal with direct grahpy should be examined with MRI.