Hodgkin lenfoma nedeniyle tedavi edilen hastalarda akciğer fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary function in hodgkin's lymphoma patients during and after treadment
- Tez No: 229555
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN FERHANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hodgkin lenfoma bir lenfoproliferatif malignite olup genellikle soliter ya da generalize lenfadenomegali ile ortaya çıkar. Yeni tanımlanan kanser vakaların yaklaşık %1'i Hodgkin lenfomadırBugün artık Hodgkin lenfomada kombine tedavi ile (KT + RT) kür elde etmek mümkündür. Tedavinin amacı hastanın kür şansını arttırma yanında uzun süreli toksisiteyi minimuma indirme olmalıdır. Bu kombine tedaviler aynı zamanda akciğer ve kardiyak toksisiteye neden olabilmektedirlerÇalışmamıza, İ.Ü.C.T.F Hematoloji B.D. polikliniğine kayıtlı olan, yeni tanı konmuş Hodgkin lenfoma'lı 12'si kadın (%35.2), 22'si erkek (%64.8) olmak üzere toplam 34 hasta alınmıştırBu hastaların akciğer spirometrik parametreleri ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu; tedavi öncesinde, tedavi bitiminden 1 ay ve 6 ay sonrasında ölçülmüştürKullanılan ortalama radyoterapi dozu 3574,3 cGy, ortalama Bleomisin dozu da 187 mg/m2'dirKemoterapi alanlarda; tedavi bitiminden 1 ay ve 6 ay sonraki ortalama DLCO değerleri ile tedaviden önceki ortalama DLCO değerleri karşılaştırıldığında, bu değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı düşüşler gözlenmiştirÇalışmalarda kombine tedavide (KT + RT) görülen; tedavi bitiminden 1 ay sonraki DLCO düşüşleri bizim çalışmamızda sadece kemoterapi alan grupta gözlenmiştir. Bu da Bleomisin toksisitesinin, DLCO parametresi üzerinde etkili olduğunun ifadesidir. DLCO parametresinin tedavi bitiminden 1ay sonra istatistiksel olarak anlamlı düşüşü, Bleomisine bağlı akciğer toksisitesinin klinik öncesi ,erken bir uyarıcı olma olasılığını destekler niteliktedirÇalışmanın henüz açıklanmayan ve üzerinde durulması gereken yanı negatif kontrol olarak alınan HDL'lı hasta grubunda spirometrik ve kardiyak parametrelerde, DLCO0 ile DLCO6 değerleri arasında ve DLCO1 ile DLCO6 değerleri arasında istatistiki anlamlılık mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Hodgkin?s Lymphoma is a lymphoproliferative disorder usually arises as solitary or generalized lymphadenopatihes. It nearly represents 1% of the newly diagnosed cancer patientsToday with a combined therapy (chemotherapy and radiotherapy) a cure can be achieved in Hodgkin?s lymphoma. The aim of the treatment should be to increase the cure rates as well as minimazing the long-term toxicities. These combined treatment modalities can cause both pulmonary and cardiac toxicitiesIn our study, 34 newly diagnosed Hodgkin?s lymphoma patients (12 female -35.2% and 22 male 64.8%) from the I.U. Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Hematology out-patient clinic were enrolled.In these patients pulmonary spirometric parameters and left ventricular ejection fraction were measured before, 1 month and 6 months after the treatment.The mean radiotherapy dose is 3574,3 cGy, and the mean Bleomycin dosage is 187 mg/m2In the patients who received chemotherapy, when we compare the DLCO values before the treatment with the DLCO values 1 month and 6 months after the treatment, statistically significant drops were seen.In our study the drop in DLCO values 1 month after the treatment were only seen in the chemotherapy alone group, whereas in most of the studies this drop was seen in the combined therapies (chemotherapy and radiotherapy). This finding shows that Bleomycin toxicity has an affect on the DLCO parameter. The drop of the DLCO parameter 1 month after the therapy can be a signal for the pulmonary toxicity associated with Bleomycin before the clinical manifestations ariseIn the negative control group consisting of non-hodgkin?s lymphoma patients, there were statistically significance between the spirometric and cardiac parameters, DLCO0 and DLCO6 values, and DLCO1 and DLCO6 values.