Nüks ve dirençli multiple myelomlu hastalarda Bortezomib'in etkinliğinin araştırılması
The efficacy of Bortezomib in relapsed and/or refractory multiple myeloma patients
- Tez No: 229556
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Multiple myelom günümüzdeki tedavi seçeneklerine rağmen sifa sağlanamayan, ancak son 10 yıl içerisinde bulunan yeni tedavi yöntemleri ile tedavisinde son derecede başarılı sonuçlar alınmış bir hastalıktır . Bütün yapılmış çalışmalara rağmen multiple myelomun tedavi edilebilirliği, yapılacak yeni çalışmalar ışığında ulaşılması zor bir hedef olarak beklemektedirBu çalışmada İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2007 ve Mart 2007 tarihleri arasında multiple myelom tanısı konulmuş 45 nüks, dirençli multiple myelom olgusunda bortezomib tedavi rejimlerinin etkinliği değerlendirildiÇalışmamızda değerlendirilen 45 hastamızın verilen üç bortezomib rejimi sonrasında 3 hastada (%6,7) tam yanıt (CR), 22 hastada (%48,9) parsiyel yanıt(PR), 4 hastada (%8,9) minimal yanıt (MR), 7 hastada (%15,6) progresif hastalık (PD) olduğu görüldü. 9 hasta (%20) tedavi yetersizliği nedeniyle yanıt değerlendirilmesine alınmamıştı. Tama yakın yanıt oranı ise %17 olduğu görüldü. Ortalama yanıt oranı (CR+PR+MR) %64,4 olarak bulundu. Bortezomib tedavi rejimleri ile alınan bu yanıtın ortalama süresi 9,89 ay, ortalama progresyon zamanı 9 ay olarak bulundu. Hastaların ortalama sağkalım süresi 22,893 ay, ortalama progresyonsuz sağkalım süresini 19,555 ay olarak buldukHastalarımızda aldığımız yanıt sadece karnofsky performans durumu, IPI evresi, verilebilen bortezomib kür sayısı ile ilişkili bulunduYan etki özelliklerimiz gözden geçirildiğinde hastalarımızın %4,4'ünde Evre 3 ve üzerinde konstitüsyonel yan etkiler, %22,2'sinde Evre 3 ve üzerinde enfeksiyon, %11,1'inde zona zoster enfeksiyonu olduğunu gördük. Evre 3 periferik nöropati sıklığı %17,8'di. Evre 4 periferik nöropati görülmedi. Hematolojik yan etkilere baktığımızda Evre 3 ve üzerindeki lökopeni sıklığı %4,4 trombositopeni sıklığı %8,8, anemi sıklığı %13,3 olduğunu gördükSonuç olarak; bortezomib, etkinliği ve yan etki özellikleri dikkate alındığında, ?seçilmiş? nüks ve dirençli multiple myelomlu Türk hastalarda da yararlı ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma is an incurable malign hematological disease, but there has been a great success in its treatment with the help of new novel agents in past 10 years. Through all the research trials done for the treatment of multiple myeloma, it still remains an unattainable goal and waits for the new investigations to find a cureIn this study we evaluated the efficacy of bortezomib based treatment options in 45 relapsed and/or refractory myeloma patients which have been diagnosed with multiple myeloma between January 2007 and March 2007 in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Department of Internal Medicine, Division of HematologyIn our study we evaluated three bortezomib based treatment options in 45 multiple myeloma patients. As the result 3 patients (6,7%)had complete response (CR), 22 patients (48,9%) had partial response, 4 patients (8,9%) had minimal response(MR) and 7 patients (15,6%) had progressive disease (PD). 9 patients (20%) didn?t enter to response evaluation because of the treatment failure. Near complete response (nCR) rate was 17%. Overall response rate was (CR+PR+MR) 64,4After three different types of bortezomib combination treatments mean duration of response (DOR) was 9,89 months and mean time to progression (TTP) was 9 months. The overall survival (OS) was 22.893 months and progression-free survival (PFS) was 19,555 monthsThe response received from the bortezomib based combination treatment was related to two variables: The Karnofsky performance status and IPI stage of the patient and the number of treatment cycles the patient has receivedWhen we evaluated the adverse events we saw that 4,4% of patients had Grade 3 or more constitutional side effects, 22,2% had Grade 3 or more infectious complications and 11,1% of the patients had herpes zoster infection. The rate of Grade 3 peripheral neuropathy was 17,8%. In our study we didn?t experience Grade 4 or more peripheral neuropathy in our patients. When we took a look at hematological toxicity, the rate of Grade 3 or more leucopenia was 4,4%, Grade 3 or more thrombocytopenia was 8,8% and the rate of Grade 3 or more anemia was 13,3%.As a result, in the light of efficacy and toxicity profile characteristics, bortezomib remains a useful and safe treatment option in ?selected? relapsed refractory cases of multiple myeloma even in Turkish population.