Çocukluk çağı medulloblastom olgularında klinik, histopatolojik özellikler ve P53, ERBB2, C-KİT VE BCL?2 ekspresyonunun prognoz ve sağkalım ile ilişkisi
Prognostic significance of clinical, histopatologic features and expression of P53, ERBB2, C-KİT AND BCL?2 in childhood medulloblastoma
- Tez No: 229560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALP ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tek merkezden takip edilen çocukluk çağı medulloblastom olgularında klinik, histopatolojik özelliklerin ve p53, ERBB2, c-kit ve Bcl-2 ekspresyonunun sağkalımla ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmada geriye dönük olarak 1986?2006 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı tarafından takip edilen 29 medulloblastom hastası değerlendirildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri takip dosyalarından kaydedildi. Parafine gömülü tümör dokuları yeniden değerlendirilerek histopatolojik alt tipler ve anaplazi varlığı belirlendi. Tüm doku örnekleri immünhistokimyasal olarak p53, ERBB2, c-kit ve Bcl?2 antikorlarıyla boyandı. Tüm örnekler klinik verilerden habersiz iki patolog tarafından boyanma, varlığı, boyanma yoğunluğu ve oranı için ayrı ayrı değerlendirildi.Bulgular: Toplam 29 hastanın ortalama tanı yaşı 82,3 ± 52,5 ay ve kız erkek oranı 1/1,9 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To identify clinical, histopathological and molecular features ( expression of p53, ERBB2, c-kit and Bcl-2) of childhood medulloblastoma cases from a single center and to assess prognostic impact of these findings.Method: Retrospectively, 29 well documented medulloblastoma cases who had diagnosed and treated at Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Pediatric Hematology-Oncology, between 1986-2006, were identified. Parafin-embedded tumor samples reviewed for diagnosis and histopathological subtypes. All samples were immunostained for p53, ERBB2, c-kit and Bcl?2. Each specimen was scored blindly for staining, intensity of staining and quantity of cells stained.Results: Mean age at diagnosis was 82,3 ± 52,5 months and female to male ratio was 1/1,9.