Gebelik ve diyabet olgularımızın irdelenmesi
- Tez No: 229561
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: GDM'li ve gebelik öncesi DM'li gebelerde glisemi kontrolünün fetal ve maternal sonuçlara etkisinin ortaya konulmasıdır.Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne başvuran 685 GDM'li ve 113 gebelik öncesi DM'li olgunun kayıtları geriye doğru incelendi. GDM'li ve gebelik öncesi DM'li gebeler iki gruba ayrıldı. Kan şekeri düzenli olan grubu, ortalama AKŞ'i 90 mg/dl ve/veya 2.saat TKŞ'i>120mg/dl olgular oluşturuldu. Grupların fetal ve maternal sonuçları değerlendirildi.Bulgular:. GDM'li olgularda preeklampsi %3,8, preterm doğum %11,9, sezaryen %68,8, makrozomi %10,7, İUGG %2,2, IUMF %1,9, doğumsal anomali %2,5, neonatal komplikasyon %22,6 oranında idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study was to evaluate the impact of the maternal glycemic control on the maternal and fetal outcome with gestational (GDM) and pregestational diabetes mellitus (PGDM).MATERİAL AND METHODS: Retrospective analysis of 685 patients with GDM and 113 with PGDM who admitted to Cerrahpasa Faculty of Medicine was scanned. Both diabetic groups divided in two groups.The good glycemic group had mean fasting blood glucose(FBG) levels 90 mg/dl and/or mean second hour postprandial glucose >120 mg/dl. Comparing these two groups within GDM and PGDM patients, data on maternal and fetal outcomes were evaluated.RESULTS: In the GDM group morbidity rates were as follows; preeclampsia 3,8 %, pretem labor 11,9%, cesarean section 68,8%, macrosomia 10,7%, IUGR 2,2%, IUMF 1,9%, congenital anomalies 2,5%, neonatal complications 22,6%.