Pediatrik medulloblastom olgularında alkimmunohistokimyasal işaretleyicisinin moleküleralt tiplendirmeye ve prognoza olan katkısınındeğerlendirilmesi
Evaluation of the Contribution of ALK Immunohistochemical Marker to Molecular Subtyping and Prognosis in Pediatric Medulloblastoma Cases
  1. Tez No: 913022
  2. Yazar: TAYLAN ÇETİNDAMAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞAH EKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Medulloblastom çocukluk çağı tümörlerinden en sık görülen malign beyin tümörüdür. Histolojik ve moleküler özelliklerine göre alt gruplarına ayrılır. Moleküler gruplar; WNT-aktive grup (WNT-AG), SHH-aktive grup (SHH-AG), grup 3 ve grup 4'tür. Prognozları ve tedavi yanıtlarında belirgin farklılıklar izlenen bu grupların ayrımında altın standart metilasyon ve genom analizidir ancak çoğu merkezde daha kolay ulaşılabilen ve daha ucuz olan immunhistokimyasal belirteçler kullanılmaktadır. İmmunhistokimyasal belirteçlerden nükleer B-Katenin pozitif, GAB-1 negatif boyama göstermesi WNT-AG'yi işaret ederken; nükleer B-Katenin negatif, GAB-1 pozitif boyama göstermesi SHH-AG'yi işaret etmektedir. YAP-1 belirteci hem SHH hem WNT-AG'de pozitif izlenmektedir. Yaygın olarak kullanılan nükleer B-Katenin, GAB-1 ve YAP-1'in üçünün de negatif boyanmasıyla olgu Non-WNT/Non-SHH (grup3 veya grup4) olarak sınıflanmaktadır. ALK, medulloblastomda kullanımı yaygın olmamakla beraber akciğer kanserleri, nöroblastom gibi kanserlerde oldukça sık kullanılan, prognoz öngörme ve hedefe yönelik ALK inhibitör kullanımına olanak vermesi açısından önemli bir belirteçtir. Amacımız medulloblastom moleküler alt grup belirlemede ALK'nın alternatif bir immunhistokimyasal belirteç olasılığını belirlemek ve ALK inhibitörlerinin kullanılabildiği diğer kanserler gibi medulloblastom tedavisinde de ALK inhibitörlerinin kullanılabileceği çalışmalara bir pencere açmaktır. Gereç ve Yöntem: ALK D5F3 antikoru immünohistokimya yöntemi ile Marmara Üniversitesi bünyesinde 2011- 2023 yılları arasında medulloblastom tanısı alan 44 pediatrik olguya uygulandı. Boyama sonuçları alanında uzman patologlar ile değerlendirilirken hücrelerin antikorla boyanma yoğunluğu ve boyanan hücrelerin yüzdesinin dikkate alındığı H-skoru(histoskor) kullanıldı. Sonuçlar, olguların histopatolojik, İHK boyamalar ile belirlenen moleküler alt grupları ve klinik verileri ile karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Kırk dört medulloblastom tanılı pediatrik olgunun İHK inceleme ile belirlenen moleküler alt gruplarına bakıldığında; %63,6'sı (n=28) SHH, %29,5'i (n=13) Grup 3⁄4 ve %6,8'i (n=3) WNT idi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Contribution of ALK Immunohistochemical Marker to Molecular Subtyping and Prognosis in Pediatric Medulloblastoma Cases Marmara University Faculty of Medicine, Thesis of Pediatrics ISTANBUL 2024. Introduction and Aim: Medulloblastoma is the most common malignant brain tumor in childhood. It is classified into subgroups based on its histological and molecular features. The molecular groups are: WNT-activated group (WNT-AG), SHH-activated group (SHH- AG), group 3, and group 4. These groups show significant differences in prognosis and treatment responses. The gold standard for differentiating these groups is methylation and genomic analysis. However, in many centers, immunohistochemical markers, which are more accessible and cost-effective, are commonly used. Among immunohistochemical markers, nuclear β-catenin positivity and GAB-1 negativity indicate the WNT-AG, while nuclear β-catenin negativity and GAB-1 positivity suggest SHH-AG. The YAP-1 marker could be positive in both SHH and WNT-AG. Cases where all three commonly used markers (nuclear β-catenin, GAB-1, and YAP-1) are negative are classified as Non-WNT/Non-SHH (group 3 or group 4). Although ALK is not commonly used in medulloblastoma, it is a significant marker frequently utilized in cancers such as lung cancer and neuroblastoma. ALK is important for its role in predicting prognosis and enabling the use of ALK inhibitors for targeted therapy. Our aim is to investigate the potential of ALK as an alternative immunohistochemical marker in determining molecular subgroups of medulloblastoma. Additionally, we aim to open a window for future studies to explore the use of ALK inhibitors in medulloblastoma treatment, similar to their application in other cancers. Materials and Methods: ALK D5F3 antibody was applied to 44 pediatric cases diagnosed with medulloblastoma at Marmara University between 2011 and 2023 using immunohistochemistry. The staining results were evaluated by expert pathologists using the H-score (histoscore), which considers both the intensity of staining and the percentage of stained cells. The results were analyzed in comparison to the cases' histopathological features, molecular subgroups determined by IHC staining, and clinical data. xii Results: Among the 44 pediatric medulloblastoma cases, the molecular subgroups determined by IHC staining were as follows: 63.6% (n=28) SHH, 29.5% (n=13) group 3⁄4, and 6.8% (n=3) WNT.