Parasetamol ve Resveratrol'ün MDAH-2774 insan over kanseri hücre kültürlerinde Gemsitabin'le sitotoksisiteleri ve proliferasyon üzerine etkileri
Cytotoxycity of Paracetamol and Resveratrol with Gemcitabine and effect on cell proliferation in MDAH-2774 human ovarian cancer cell line
- Tez No: 229583
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ŞENOL ERTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda, doğal bir polifenolik bileşik olan resveratrol, deoksisitidin analoğu nükleozid yapıda bir antimetabolit olan Gemsitabin ve para-aminofel türevi Parasetamolün ayrı ayrı ve bir arada kullanıldıklarında MDAH-2774 over tümörü hücre soyu üzerine etkileri iki boyutlu tümör hücre kültürü modelleri kulanılarak incelendi. Kültürde üç ilacın etkileri 24, 48, 72 ve 96.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of resveratrol as a natural polyphenol compount, gemcitabine as an antimetabolite which has nucleoside structure, analogous of deoxycytidine and para aminophenol derivated paracetamol were investigated with single and combined applications in monolayer MDAH-2774 human ovarian cancer cell line.