Protokole dayalı tedavinin ağır sepsis mortalitesine etkisi
The effect of protochol dependent therapy on severe sepsis mortality
  1. Tez No: 229582
  2. Yazar: ELİF ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızın amacı, protokole dayalı tedavinin ağır sepsis mortalitesi üzerine etkisi ve bu protokole uyumun incelenmesi idi.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi'ndeki ağır sepsis ve septik şok hastalarının tedavilerine yol göstermek amacı ile, kanıta dayalı sepsis tedavi rehberine dayanılarak `Ağır Sepsis Tedavi Protokolü geliştirildi .Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesinde 2003-2004 yılları arasında tedavi gören 148 ağır sepsis ve septik şok hastaları retrospektif olarak incelendi.Çalışma grubumuzu, 01.Haziran 2005- 01.Haziran 2006 tarihleri arasında aynı yoğun bakım ünitesinde, Ağır Sepsis Tedavi Protokolü uygulanarak tedavi gören 62 ağır sepsis ve septik şok hastası oluşturdu.Retrospektif grup, APACE II ve SOFA skorları, yaş, infeksiyon odağı ve organ yetersizliklerinin sayısı açısından çalışma grubu ile sayıca eşleştirilerek 62 hastalık kontrol grubu oluşturuldu.Çalışma grubundaki ölüm oranında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptanmıştır(p
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of protocol based therapy to the severe sepsis patients and to investigate the accordance with this protocol .According to the evidence based guideline therapy, ` Ağır Sepsis Tedavi Protokolü? was evaluated in order to lead the therapy of severe sepsis and septic shock patients.148 severe sepsis and septic shock patients that underwent therapy between 2003-2004 at Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi were investigated retrospectively .The study group was performed on 62 severe sepsis patients, that had taken `Ağır Sepsis Tedavi Protokolü? based therapy at the same intesive care unit, between 01.Haziran 2005- 01.Haziran 2006, after taken approval of the ethical commity.The retrospective group was evaluated matching the APACHE and SOFA scores, ages, infection source, and the organ failures features of the study group.Mortality rate was decreaed significantly in the study group as compared to the contol group(p