Dişeti çekilmelerinin farklı periodontal fenotipe sahip bireylerde subepitelyal bağ dokusu grefti ile birlikte kuronale kaydırılan flep tekniği ile tedavisinin sonuçlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comperative evaluation of subepithelial connective tissue graft with coronally repositioned flap technique in recession defects on people with different periodontal phenotypes
- Tez No: 229611
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN Y. GÖKBUGET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamız ?kalın? ve ?ince? periodontal fenotipe sahip 37 bireye ait 37 adet Miller I. sınıf lokalize dişeti çekilmesinde subepitelyal bağ dokusu grefti ile birlikte kuronale kaydırılan flep tekniğinin başarısını istatistiksel olarak incelemek ve fenotiplere göre karşılaştırma yapmak için planlanmıştır.Klinik ölçümlerden plak ve gingival indeks, dikey ve yatay çekilme ölçümleri ve KDDB başlangıç, 6. hafta, 3.,6.,9., ve 12. aylarda kaydedilmiş; SCD, KAS, defekt bölgesi KDK başlangıç, 3., 6., 9. ve 12. aylarda kaydedilmiştir. PMK operasyondan önce, 6. ve 12. aylarda ölçülmüştür.Uygulanan teknik ile KAS, dikey ve yatay çekilmede başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı azalma; SCD,KDDB ve defekt bölgesi KDK'ında istatistiksel olarak anlamlı artış görülmektedir. Defekt bölgesi KDK'ndaki artış 3. ayda en yüksek değeri bulmakta, 9. aya kadar kademeli olarak azalıp, 9. aydan sona sabit kalmaktadır. Tüm defektlerde 12. ay kök yüzeyi örtülme oranı % 77,94 tür. 37 defektin 20 sinde (%54,1) kök yüzeyinde tam kapanma elde edilmiştir. Fenotiplere göre 12.ay kök yüzeyi örtülme oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The present study is designed to statistically analyse and compare the clinical success of subepithelial connective tissue graft with coronally advanced flap procedure in 37 Miller Class I defects of 37 people with ?thick? and ?thin? periodontal phenotypes. Plaque and gingival index scores, recession depth and recession width and WKT were recorded on baseline, 6. week, 3., 6., 9., and 12. months respectively. PPD, CAL, , KT of defect were recorded on baseline, 3., 6., 9. and 12. months. Palatal mucosa thickness measurements were repeated on 6. and 12. months. When compared to baseline ,there was statistically significant decrease in clinical attachment level, recession depth and width; and a significant increase in PPD, width and thickness of keratinized gingival in both groups. The thickness was the highest on 3. month, decreased till 9. month and became stable then. 12. month root coverage was % 77,94 ± 28,89 and 20 of 37 defects(%54,1) had complete root coverage. There was no significant difference in root coverage of two phenotypes on 12. month. The root coverage for maxillary defects (%88,83) were higher than defects (% 65,13) in mandibula. According to phenotypes, only defects of thin group?s baseline keratinized gingiva thickness was positively correlated with the amount of group?s root coverage. Within the results of this study, it was concluded that ?subepithelial connective tissue graft with coronally advanced flap? is a sucsessfull procedure for treatment of localized gingival recessions and success of root coverage is influenced by a treshold thickness of thin phenotype group.