Kalsiyum hidroksit içeren çeşitli preparatların siklooksijenaz (COX) enziminin indirgenmesi üzerindeki etkileri
The effect of Ca(OH)2 (mixed with two different vehicles) on the inhibition of COX enzymes
  1. Tez No: 229616
  2. Yazar: ÖZLEM TOPATAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF ERİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endodontide, nonsteroid antienflamatuvar ilaçların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kanal tedavisi öncesinde NSAİD kullanımını desteyen görüşler bulunmaktadır. Ancak NSAİD'lerin oldukça fazla yan etkileri bulunmaktadır. Kök kanalı içerisinde ve periapikal bölgede bulunan bakteriler nedeni ile, periapikal dokuda enflamasyon gelişebilmektedir. Kanal medikamanı olarak en sık kullanılan materyal olan kalsiyum hidroksitin antibakteriyel özelliği olduğu bilinmektedir. Ancak, antienflamatuvar bir etkisinin olduğuna dair bir sonuç bulunmamaktadır. Bu çalışmada amaç, kalsiyum hidroksitin distile su ve gliserin ile karıştırılarak hazırlanan kanal içi medikamanının, enflamasyonun başlamasında önemli bir rol oynayan siklooksijenaz (COX) enzimi üzerindeki etkisini araştırmak ve Ca(OH)2' nin antienflamatuvar etkisi olup olmadığını tartışmaktırÇalışmada; 48 adet 12 haftalık, 200g ağırlığında dişi Wistar-Albino tipi sıçan kullanılmıştır. 4 ana grup oluşturularak; 2 adet deney grubuna Ca(OH)2 (distile su ve gliserin ile karıştırılarak), (+) kontrol grubuna Endomethasone, (-) kontrol grubuna ise boş tüp deneklerin her iki tibiasına olacak şekilde, kemik içi implantasyon yöntemi ile yerleştirilmiştir. 7 gün ve 3 haftalık süre ile 2 period olarak takip edilmiştir. Bu şekilde her grubun 2 alt grubu oluşmuştur. Denekler, 3.haftanın sonunda sakrifiye edilerek dokular histopatolojik olarak incelenmeye alınmıştır. 3. haftanın sonunda, Ca(OH)2 distile su grubu, yeni kemik yapımı değerlendirilmesinde tüm gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermektedir. Ayrıca, 3.haftanın sonunda Ca(OH)2 gliserin ve Endomethasone gruplarında COX enziminin varlığı görülmüştür.Bu sonuçlardan, Ca(OH)2' nin distile su ile karıştırıdığında COX 2 enzimini indirgediğini ve bu nedenle antienflamatuvar bir ajan olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It has became very common to use NSAİD? s in endodontics. Some researchers suggest to give NSAİD? s before the root canal treatment. But NSAİD? s have very serious side effects expecially on the stomac and kidney. Since Ca(OH)2 is one of the most used intra canal medications, it is known as a very good antibacterial agent. The purpose of this study, was to investige the effects of Ca(OH)2 mixed with 2 vehicles on the inhibition of COX enzymes.48 Wistar-Albino rats (female, 200g, 12 week old) were used in 4 main groups. In 2 groups, Ca(OH)2 with water and glycerin; in control groups Endomethasone and empty tubes were implantated the 2 tibias of the rats. Rats have been sacrified in 2 periods of one week and 3 weeks. At the end of 3 weeks; the group Ca(OH)2 distilled water was signifigantly different than the other groups in bone regeneration and COX enzyme has been seen in groups in Ca(OH)2 glycerin and Endomethasone.In conclusion, we believe that Ca(OH)2 mixed distilled water, could be used as a NSAİ, because it inhibits the enzyme COX 2.