Devekuşlarında çeşitli faktörlerin deri kalitesi ve randımanı üzerine etkileri
Effects of various factors on leather quality and yield of ostriches.
- Tez No: 229617
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma; Dünya da ve Türkiye'de yeni alternatif deri kaynaklarından biri olan devekuşu derilerinin teknolojik açıdan önemli olan deri özellikleriyle bu özelliklere etki eden faktörleri ortaya koymak ve aynı zamanda devekuşlarının büyümelerine paralel olarak deride meydana gelen kalitatif ve kantitatif değişiklikleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma mataryalini aynı hafta içinde doğmuş 15 erkek ve 15 adet dişi olmak üzere toplam 30 adet devekuşu oluşturmuştur. Araştırma kapsamında her iki cinsiyet grubundan da 5'er devekuşu 9, 12 ve 14 aylık yaşta kesime sevk edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was has been carried out on with the purpose of presenting from a tecnological perspective the factors affecting ostrich skin which is one of the new alternatives in leather resources in Turkey and the World and also determining the qualitative and quantitative changes which occure on ostrich leather during growth. The research material concisted of total 30 ostrich (15 male and 15 female ostriches) born in the same week. 5 male ostriches and 5 male female ostriches were slaghtered on reaching 9 months, 12 months and 14 months respectively.