Otojen kemik greft fiksasyonunda kullanılan rezorbe olabilen vidalar ile titanyum vidaların kemik iyileşmesine etkilerinin histopatolojik incelenmesi.
The histological research of the effects of resorbable screws and titanium screws using in autogeneus bone graft fixation on bone healing.
- Tez No: 229622
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ÇEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde dişhekimliğinde implant kullanımı oldukca yaygındır. Ancak implant yerleştirilmesi için kemik herzaman yeterli boyutlarda olmayabilir. Bu nedenle kemik eksikliklerinin giderilmesi amacı ile bir çok farklı teknik kullanılmaktadır. Bütün bu teknikler içinde başarı oranı ile öne çıkan uygulama ikinci bir operasyon gerektirse de otojen kemik greftleri ile kret ogmentasyonudur(77). Ağız içi ve ağız dışı bölgelerden elde edilen otojen kemik bloklarının kret üzerine yerleştirilmesi sırasında rijit fiksasyon uygulamalarının başarıyı arttırdığı daha önce bildirilmiştir(49,35). Çalışmamızda otojen kemik bloklarının fiksasyonunda titanyum ve poli-L-laktid (PLLA) materyaller kullandık. Hem titanyum hem de PLLA materyaller oral cerrahide ve ortopedik cerrahide sıklıkla kullanılmaktadır. Titanyum plak ve vidalarla birlikte soğuk hassasiyeti, palpe edilebilirlik, radyolojik artifakt, korozyon, alerjik reaksiyonlar ve stress shielding gibi komplikasyonların gözlenebilmesi araştırmacıları yeni alternatifler için çalışmaya itmiştir(92). PLLA materyaller bu komplikasyonları önlemektedirler(49). Çalışmamız 24 adet Yeni Zellanda tavşanı üzerinde gerçekleştirilmiş, titanyum ve PLLA materyallerin kemik iyileşmesi üzerine etkileri kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deney hayvanları 6. hafatada sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler histopatolojik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is so widesptead the usage of implant aplication in dentistery. However, jawbone can not always have the enough size to apply implant aplication. Because of this, to debug the bone weakneses, a lot of tecniques are developed. The leading tecnique in all these tecniques is,otogenetic bone greft with kret ogmentation, however it needs second operation(77). It is experienced that, rigid fixation during the mounting of otogenic bone blocks on kret traces which are got from inside and outside of mouth, increasing success(35,49). During our researches, we used titanium and poly-L-lactide (PLLA) materials for the fixation of otogenetic bone blocks. Both the titanium and the poly-L-lactide (PLLA) materials are frequently used materials in oral surgery and orthopedic surgery.The observation of complications while using titanium plates and screws such as cold sesitivity, pulpebratiability, radiologic artifacts, corrosion, allergic reactions, stress shielding, set the researchers to work on alternatives(92). PLLA materials prevent such complications(49).Our research is experimented on 24 New Zelland rabbit. The effects of PLLA and titanium material on fixing bones are observed by comparing with control group. Experiment animals are sacrifid at the end of 6. week and the samples are researched an evaluated histopatologicaly.