Farklı döner alet sistemlerinin ve farklı kök kanalı doldurma tekniklerinin etkinliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro evaluation of the effectiveness of different ni-ti rotary instruments and different obturation techniques
  1. Tez No: 229621
  2. Yazar: AYÇA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kök kanallarının şekillendirilmesinde Ni-Ti döner alet sistemlerinin kullanımı endodonti pratiğinde yeni bir dönem başlatmıştır. Bu sistemlerin etkinlikleri birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak, bu sistemlerle şekillendirilen kök kanallarının hangi teknikle doldurulacağı konusunda yeterince çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, el aletleri ve farklı Ni-Ti döner alet sistemleriyle şekillendirilen ve farklı doldurma yöntemleri uygulanan kök kanallarında, tekniklerin etkinliklerini güta-perka kaplı alan yüzdesi açısından karşılaştırmaktır. Çalışmada 160 adet çekilmiş alt küçük azı dişi kullanılmıştır. 20'şerli 8 deney grubunda; şekillendirme işlemleri el aletleri, ProTaper ve HERO Shaper sistemleriyle, kanal doldurma işlemleri lateral kondensasyon, tek kon ve termoplastik kor sistemleriyle yapılmıştır. Her kök kanalının 7 bölgesinden alınan toplam 1120 kesit, 48X büyütmede fotoğraflanmış ve Adobe Photoshop 7.0 programında alan ölçümleri yapılmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta deney grupları apikal, orta ve kuronal bölgelerde güta-perka kaplı alan yüzdesi açısından karşılaştırıldıklarında; tüm gruplarda termoplastik kor sistemlerinin en yüksek değeri gösterdiği ve diğer doldurma yöntemlerine göre bu farkın ileri düzeyde anlamlı olduğu bulunmuştur. El aletleriyle şekillendirilen gruplar karşılaştırıldıklarında; tüm bölgelerde Thermafil grubu, lateral kondensasyon grubuna göre ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. ProTaper ile şekillendirilen gruplar karşılaştırıldıklarında; ProTaper Obturatör grubu, tüm bölgelerde, diğer gruplara göre ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuşken; tek kon ve lateral kondensasyon tekniğiyle doldurulan gruplar arasında, apikalde anlamlı bir fark bulunamazken, orta ve kuronal bölgelerde lateral kondensasyon tekniği ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. HERO Shaper ile şekillendirilen gruplar karşılaştırıldıklarında; HEROfill grubu, lateral kondensasyon grubuna göre, apikalde anlamlı olarak yüksek ve orta bölgede ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuşken, kuronal bölgede anlamlı bir fark bulunamamıştır. HERO Shaper ile şekillendirilen gruplardan, tek kon ve lateral kondensasyon tekniğiyle doldurulan gruplar arasında, apikal ve orta bölgelerde anlamlı bir fark bulunamazken, kuronalde lateral kondensasyon tekniği ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of Ni-Ti rotary systems in instrumenting root canals has a new progress in endodontic practice. Their efficacy have been shown in several studies. However, there is yet a few studies evaluating the appropriate technique in obturating the root canals which have been instrumented by use of the Ni-Ti rotary systems. The purpose of this study was to evaluate the effectiveness of different obturation techniques in root canals instrumented either by hand or rotary instruments with regard to the percentage of gutta-percha filled area. 160 extracted mandibular premolars were included in the study. In 8 groups of 20 teeth each, root canals were instrumented with hand files, ProTaper and HERO Shaper systems and obturated with lateral condensation, single cone and thermoplasticized obturation techniques. Overall photographs of 1120 cross-sections made from 7 regions of each root canal were evaluated and digital images were analyzed using Adobe Photoshop 7.0 to calculate the percentage ratios of the filled material. When data were statistically analyzed to determine the percentage of gutta-percha filled area at apical, middle and coronal segments of root canals; thermoplasticized obturation techniques showed the highest percentage of gutta-percha among all groups and this difference was highly significant. When comparing the groups instrumented with hand files the effectiveness of Thermafil group was found to be highly significant in all segments than the lateral condensation group. When comparing the groups instrumented with ProTaper, the effectiveness of ProTaper Obturator group was found to be highly significant in all segments than the other two groups. Whereas the difference between single cone and lateral condensation groups wasn?t significant in apical segment, lateral condensation group was found to be highly significant in middle and coronal segments than the single cone group. When comparing the groups instrumented with HERO Shaper, the effectiveness of HEROfill group was found to be significant in apical and middle segments than the lateral condensation group, whereas the difference in all coronal segment was not significant between these two groups. Besides, the effectiveness of single cone and lateral condensation was not found to be different significantly in apical and middle segments where as the lateral condensation group a highly significant difference in coronal segment.