Yetişkinlerde mandibular kondil kırıklarına cerrahi tedavi yaklaşımı
Surgıcal treatment approach for the mandıbular condyle fractures on adults
  1. Tez No: 229649
  2. Yazar: VENHAR SUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ŞENÇİFT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mandibula kırıklarında en fazla etkilenen bölge kondil bölgesidir ve bu tür yaralanmalarda primer etiyolojik faktör trafik kazalarıdır. Mandibula kırıklarının tedavisinde ana hedef, kırık kemik segmentlerinin anatomik redüksiyonu ve stabilizasyonu sonucu, en az morbidite ile fonksiyonunu yeniden sağlamaktır. Tedavi seçenekleri arasında, intermaksiller fiksasyon tekniklerinden oluşan kapalı redüksiyon, açık redüksiyon ve endoskopik redüksiyon teknikleri yer almaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin seçiminde pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar; hastanın yaşı, genel durumu, mandibulanın kemik yapısı, mevcut dişler, kırığın özellikleri, tek ya da multipl olması, kırık yeri ve enfeksiyon varlığıdır.Bu derlemede yetişkin hastalarda mandibular kondil kırıklarına farklı cerrahi tedavi yaklaşımları güncel literatür bilgileri ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mandibular condyle is the most effected site in mandible fractures and traffic accidents are the primary etiological factor. The first aim in the treatment of mandibular fractures is to maintain function with minimum morbidity by anatomical reduction and stabilization of fracture segments. Among treatment modalities; closed reduction which includes intermaxillary fixation, open reduction and endoscopic reduction are commonly used. Many factors have to be assessed in the treatment choice. These are; patient age, general condition, bone structure, dental status, characterization of fracture, location and presence of infection.In this review, surgical treatment modalities for mandibular condyle fractures in adults are assessed in the light of current literature.