Periostun kemikten ayrılmasının kemik büyümesi ve iyileşmesine olan etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 31192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 ÖZET Günümüzde, yetişkinlerde kemiklerin iyileşmesinde, çocuklarda kemik büyümesinde periostun önemli bir rol oyna dığı düşünülmektedir. Araştırmamızda, periostun osteojenik kapasitesinin varlığı, kemik gelişimi ve rejenerasyonundaki etkisini ince lemek amacıyla iki deney yapılmıştır. Bu çalışmalardan birinde 14 adet ratın sağ alt çe nelerinde periostoma uygulanmış, 6 haftalık takip sonucunda mandibulada ölçümleri yapılmış. Diğer çalışmada ise, 12 ra tın sağ ve sol alt çene kamiklerinde defekt oluşturulmuş, sağ tarafta defekt üzerindeki periost korunurken, sol tara fındaki periost çıkartılmıştır; 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. haf taları kapsayan takip dönemleri sonunda histopatolo jik veri ler değerlendirilmiştir. Yapılan mandibula ölçümleri sonucunda, periostomi uygulanan sağ ve uygulanmayan sol mandibula ölçümleri arasında da istatistiki açıdan değer taşıyacak bir fark bulunamamıştır. Histopatolojik olarak, periostun korunduğu defekt bölgesiyle korunmadığı defekt bölgesi arasında önemli bir fark gözlenmemekle beraber, periostun korunduğu tarafta os teojenik faaliyetin daha hızlı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Among the factors which influence healing in adults and bone development in children, periosteum is thought to be the most important one. In this study, in order to investigate the perioste al osteogenic capacity and the effect of periosteum on bone development and regeneration, two experiments were carried out. In the first experiment periostomy, has been perfor med on the right mandible of 14 rats. In the second experiment bone defects have been carried out on both the right and left mandibles of 12 rats. In this second group the periosteum of the right mandible has bsen protected, where as the periosteum of the left mandible has been removed. No significant histological difference was witnessed between the measurements made on the right mandible where peri- ostomy has been performed and the left hasn't been. The statistics, of the histological evaluation made on the defect section where the periosteum has been removed showed no significant difference. On' the other hand, the astsc ogenic capacity where the periosteum has been protected was observed to be much more activa.